В реме е за зимнина! Преди да приготвите любимите си туршии, компоти, мармалади и т.н., е препоръчително да създадете ред в мазето.
Теренът, който ще послужи за съхранението на продуктите, трябва да е проветрен, почистен и освободен от ненужните и стари вещи, заемащи място. При добър план за действие бихте могли да реализирате всички стъпки в рамките на един ден, разбира се, като преди това се заредите с нови сили и търпение.
Стъпки
Голямото почистване е ход, който повечето домакини харесват. Причина за това е, че се освобождават от всичко, което не влиза в употреба, реорганизират дома си и, от друга страна – чувстват се добре, че са се „сбогували“ с неща от миналото. Не се страхувайте да се разделите със стари метли, кашони и пр.
В крайна сметка на няколко години е добре да обновяваме напълно онова, което сме си осигурили като удобства, и то на ниска и достъпна цена. Ако сте от амбициозните мъже и жени, които оставят помещението голо до основи, то нашият съвет е да хвърлите едно око на таван, стени и под.
Не предприемайте крачка към грандиозни и високобюджетни ремонти, ако не е крайно наложително. Ако силният пол в къщата е майстор любител, може да освежите с боя и ламинат например.
Ход №1 са основите. Препоръчително е да си осигурите достатъчно рафтове, шкафчета и пр. Остаряла холна секция или гардероб биха ви били от полза, ако не разполагате с ненужна мебел, то закупете метални стелажи – бели на цвят, с прави линии и достатъчно височина те са перфектни за подредбата на зимнината.
Най-тежките буркани поставете отдолу, буквално на пода, останалите разположете така, че да са максимално защитени от падане и щети. Ако приемате мазето като стая и ежедневно отскачате до нея, то направете рафтове или поставки за плодове и зеленчуци.
Ниската температура ще ги държи свежи и добри на вид, също така няма да заемат излишно място в хладилника ви.
Същото може да направите с подправките и изобщо целия набор от продукти като брашно, захар, ориз, боб и т.н., които имате в излишък. Така мазето ще се превърне в малък хранителен склад, където царува ред. Него ще постигнете още с помощта на кашони, метални, пластмасови и текстилни кутии.
Здраве
Това е една от причините да не поставяте отровни препарати, целящи елиминирането на вредители. Силно възможно е да навредят на вас самите. Ако нямате опасения за наличието на малки опашати гризачи – изчакайте с предприемането на бързо ефективни мерки.
Нашият съвет е да проветрявате, доколкото е възможно, и да почиствате поне веднъж на две седмици.
Съхранявайте виното на тъмно и хлад
Ако се питате: „Как да съхраняваме виното?“ – правилото е само едно, на тъмно и хладно. Специалистите споделят, че оптималната температура е между 12ºС и 16ºС. Резките разлики може да му навредят, затова трябва да се поддържа с постоянна стойност.
Препоръчителната влажност е 60-80%. По този начин коркът не изсъхва и не влиза въздух в бутилката, който да предизвика преждевременно окисляване.
Алина Динева