З имата така и не идва. Поне не в смисъла, с който я очакваме – студ, лед, снежни преспи. Хайде малко повече оптимизъм – зимата е чудесен сезон. Стига да знаете как да я „употребявате“ правилно. Ето я нашата пълна инструкция:
Очила и бижута
Разбира се, би било чудесно да потънете в мечешки сън и да не излизате от вкъщи чак до април. Уви, неизпълнимо. Най-малкото ще се наложи да отскочите до банковия или пощенския клон, за да си вземете пенсията. А и трябва да се пазарува. И да се ходи и диша дълбоко също така. Затова, ако ще прекарвате много време на открито, подгответе се. На първо място свалете металните бижута предварително. Обеците, пръстените и гривните бързо изстиват на студа, охлаждайки и кожата ни. Пръстените също пречат на правилното кръвообращение. По същите причини заменете очилата с метални рамки с контактни лещи, стига да ви понасят.
Не пийте алкохол и не пушете преди да излезете навън. В нетрезво състояние е трудно да разберете дали ви е студено или не, а пушенето води до нарушено кръвообращение. Всичко това заедно значително увеличава вероятността от измръзване.
Пълен корем
Когато излизате на разходка, яжте добре. Колкото по-калорична е храната, толкова по-дълго няма да замразявате. Но не трябва да пиете горещ чай или кафе, преди да излезете на студено;
Когато излизате от къщата на улицата, задръжте се за няколко минути на входа. Обикновено там е по-хладно, отколкото в апартамента, но по-топло, отколкото навън. Това ще помогне на тялото ви постепенно да се адаптира към студа. Носете ръкавици , така че ръцете ви да не се превърнат в пръчици лед.
Не носете тесни обувки. Те трябва да бъдат строго по размер или дори малко големи. Изберете зимни боти или ботуши, така че да можете свободно да обуете в тях вълнен чорап.
Влага под шала
Ако е възможно, опитайте се да се скриете от вятъра, не забравяйте да покриете лицето си. Но не трябва да криете устата и носа си под шал през цялото време, тъй като върху тъканта се натрупва влага, която охлажда входящия въздух. Това в крайна сметка може да доведе до настинка или измръзване.
Следете цвета на кожата си. Ако някоя част от него внезапно побледнее, бързо отидете на топло, изглежда, че имате признаци на измръзване.
Опитайте се да дишате през носа си. Вдишванията и издишванията трябва да са равномерни и не много дълбоки.
Веднага щом почувствате, че замръзвате, веднага влезте на закрито. Магазин, аптека, каквото и да е, най-важното сега е поне малко тялото да се стопли. 5-10 минути почивка в топлината ще ви помогне да се спасите от хипотермия.
Признаци
Типична зимна напаст, която атакува онези, които не са спазили съветите, дадени по-горе. Кожата на засегнатата област става бледа, появява се усещане за парене, след което чувствителността намалява до изтръпване. Традиционните рецепти като обтриване със сняг или спирт тук няма да работят и дори ще бъдат опасни.
В никакъв случай не трябва да търкате повредената зона. Има голям риск от надраскване на кожата и причиняване на инфекция. Разтриването със спирт или масло също е безсмислено. Алкохолът има силно затоплящо действие и не е необходим при измръзване.
Трябва да се затоплите постепенно. Ако веднага поставите ръцете си под струя вряща вода, това само ще навреди на и без това изтощената ви кожа. Започнете с хладка вода и постепенно увеличавайте температурата, но не ставайте прекалено гореща.
Поставете дебела, но не стегната марля на засегнатата област. Това ще осигури достатъчно ниво на топлина и ще предпази от инфекция.
Загрейте не само измръзналото място, но и цялото тяло. Най-лесният начин е да се увиете в одеяло и да изпиете няколко чаши топъл сладък чай.
Не позволявайте повредената зона да замръзне отново. Последствията от вторичното измръзване могат да бъдат много по-сериозни.
Здраво стъпили
Друга специфична опасност е ледът. Можете да избегнете натъртвания и по-сериозни наранявания, ако сте с подходящи обувки с грайфер. Текстурираната подметка и липсата на токчета значително ще намалят риска от падане.
Обикновено краката ни докосват повърхността под ъгъл, но при ледени условия се опитайте да ги спуснете успоредно, като стъпите напълно на подметката. Така позицията на тялото ще бъде много по-стабилна, отколкото при традиционно ходене.
По-добре е да вървите по ръба на тротоара. Там обикновено не е толкова хлъзгаво, колкото в централната част на пътя. Ако наблизо има снежна преспа, това ще смекчи падането, ако залитнете.
За да не се налага да сваляте замръзналите чистачки от стъклото сутрин, вечерта ги обуйте с чорапи или поставете парчета картон между чистачките и стъклото. Не изглежда много елегантно, но е удобно.
Ако е възможно, паркирайте колата си с лице на изток. Сутрешното слънце ще разтопи натрупания през нощта сняг по предното стъкло и поне малко ще стопли купето на колата.
Ако върху стъклото се натрупа лед за дълго време и болезнено, третирайте го със специална смес: една част вода към три части хранителен оцет (а именно оцет, а не силна есенция).
Трапезната сол ще помогне да се премахне ледът от стъклото и да се предотврати по-нататъшното му появяване. Увийте шепа сол в носна кърпа и внимателно избършете стъклото с получения пакет, докато ледът изчезне.
Подхлъзнала се на лед кола още при напускане на дома може да бъде спасена от котешка тоалетна. Ако излеете от камъчетата под гумите, това ще осигури необходимото сцепление с пътя.
Дръжте резервен чифт топли чорапи в жабката за всеки случай. Ще има какво да ви стопли, когато краката ви се намокрят или ви стане студено.
Спете много
Липсата на сън има пагубен ефект върху благосъстоянието ни, тласкайки ни право в ръцете на болестта. Опитайте се да спите поне 8 часа на ден, защото това е най-лесният начин да се предпазите от болести.
Движете се повече
Студът и снегът извън прозореца не са причина да се увиете в одеяло за три месеца и да се преструвате на мечка. Не забравяйте да правите упражнения всяка сутрин; дори 10 минути физическа активност ще ви помогнат да останете в добра форма.
Яжте правилно
Диетата трябва да включва източници на фибри, протеини и витамини. Кисело зеле, чушки, моркови, репички, броколи, мляко и млечни продукти, пилешки бульон, сок от червени боровинки и запарка от шипки са най-добрите ви приятели през следващите три до четири месеца. Те ще помогнат за укрепване на имунната система и ще подготвят тялото да се изправи срещу инфекция.
Кристи Красимирова