0

Н овата година вече е на прага, но задавали ли сте си някога въпроса – кой първи отваря шампанското? Ако смятате, че първи празнуват в Япония или Далечния изток, дълбоко се лъжете. Първи в новата година ще влязат островните държави от Тихия океан Самоа и Кирибати. Съревнованието има огромна цена, защото хиляди туристи са готови да платят солидни суми, само и само да са първи. В крайна сметка това ще бъдат гостите на Самоа, макар че малката островна страна използва измама, за да бъде първа. 

Тя се намира, грубо казано, на половината път между Хавай и Нова Зеландия. До 2011 г. самоанците имали нерадостната съдба да празнуват последни влизането във всяка нова година, но никой не иска да е последен. На 29 декември 2011 г. се случило нещо извънредно. Страната „пропуска” 30 декември и превърта календара направо на 31-ви. От този момент със специален закон страната минава в друга часова зона и става първата, която влиза във всяка нова година. Официалният аргумент на правителството бил, че така влизат в една и съща дата с Австралия, която е основният търговски партньор на вулканичния остров с население от около 180 хиляди души.

Първите

Посрещането на Нова година се превръща в стълб в икономиката на Самоа. На местния език честитката звучи приблизително така: „Мануйя ле Таусага Фоу!”. Ако имате шанс да попаднете там на 31 декември, препоръките на туристите приключенци е да се присъедините към празнуващите местни селца, известни като аига. 

Всяка аига празнува по свои обичай, но навсякъде общото нещо са фойерверките. Тук не говорим за няколко гърмежа, а за истинска канонада, която продължава с часове. Столицата Апия е известна с гръмовно обратно броене или казано по друг начин, това са залпове, които отброяват обратно до нула. Според местния обичай всички украсяват домовете си с книжни гирлянди. Обичайно се разменят подаръци, но тук има малка уловка. Подаръците задължително са... евтини. Самоанците вярват, че важното на този ден е жестът, а не стойността на подаръка. Казано по друг начин, ще изненадате неприятно самоанец, ако му подарите скъп подарък. 

Климатът в Самоа е тропически, което означава предимно слънчево и топло. Дори през дъждовния сезон не може да се каже, че времето е лошо. Посрещането на Нова година се е превърнало в сериозен бизнес и на острова има повече от 60 комплекса с различно ниво на лукс, които са специализирани в  организиране на тържества. Най-известната услуга е т.нар. втори дубъл. Само на половин час път със самолет се намира островната групичка Американска или Източна Самоа. Там живеят около 43 хиляди души и огромна разлика с „просто Самоа” е, че е част от Съединените щати. Двете Самоа са съвсем близо, но са в различни часови зони. Така купонджиите могат да посрещнат новата година в Самоа, а после да отидат в Американска Самоа и да посрещат за втори път. През целия 19-и век двете Самоа са водили граждански войни, които окончателно завършват с Берлинския конгрес през 1889 г., който дава автономия на по-голямата част. В началото на 20-и век Западна Самоа извоюва своята независимост.

Вторите

На второ място в новата година влиза държавата Кирибати, в която участва островната група Киритимати, което на местния език означава Рождество. Интересно за нея е, че територията й се пресича от 180-ия меридиан. Така доскоро на теория бе възможно човек да стъпи с единия крак в едната дата, а с другия крак в другата. Това изглежда екзотично, но за местната администрация си е натоварващо и през 1995 г. страната се „измества” на запад, за да влезе в една часова зона. Това е държава, която е едновременно в Северното и Южното, както и в Източното и Западното полукълбо.

Киритимати е един от големите тихоокеански атоли, но има население от едва около четири хиляди души. Причината е доста неприятна. През 50-те години на миналия век районът става ядрен полигон на САЩ и Великобритания. Изсипани са десетки атомни бомби. С днешна дата там няма храна от местни производители. Няма и питейна вода и дори водата за миене се внася в контейнери. На острова има един-единствен хотел, който е на пристанището. В последните години туристическата индустрия се възражда и гостите имат възможността да посрещнат новата година на сърф или на трапеза с внимателно подбрани морски дарове.

Здрави купони

Следващите в посрещането са жителите на Нова Зеландия. Страната е в Южното полукълбо и по тази причина новогодишните празници съвпадат с разгара на лятото. Оукланд и Уелингтън са залети от туристи, които искат да спазят местните традиции и да посрещнат новата година на открито, за предпочитане на плажа. Купоните са наистина епични и винаги е било така, неслучайно новозеландците отбелязват 1 януари като Ден за възстановяване. Всички са си у дома след тежките купони. В интерес на истината те не празнуват в полунощ. Те празнуват Първия изгрев на новата година. Още по-пищни са празненствата в съседна Австралия. Новогодишните фойерверки в Сидни са едни от най-популярните в света. В нощта на 31 декември срещу 1 януари само зрителите, които наблюдават зрелището на живо в залива, традиционно надхвърлят един милион души. Всъщност неофициално канонадата е разделена на две части. От девет вечерта до полунощ е времето за т.нар семейна заря. В този времеви интервал комшиите си премерват фойерверките. С настъпването на дванадесетия час настъпва времето на „централната заря”.

Остров Вануату също може да се похвали с огромен набор от дейности, които се предлагат на туристите за посрещане на новата година. Изключително популярни са купоните, които включват екстремни спортове като гмуркане, скокове с бънджи и парашут и празници на открито. Конкретно тази година с очаква празниците да бъдат по-ограничени, защото Вануату бе ударен от две земетресения, съответно от 6,3 и 7,1 по Рихтер през декември, които сринаха огромна част от обществената инфраструктура.

Следващите, които посрещат новата година, са в Хонконг. В навечерието на новата година по-голямата част от небостъргачите отварят врати за партита на покривите под звездите. Празниците вървят заедно с пищни трапези и фойерверки, но празненствата са далеч по-скромни в сравнение с посрещането на Китайската Нова година.