П оредната церемония за раздаването на наградите „Оскар” вече е в историята. Победителите празнуват и се готвят да натрупат тлъсти печалби. За загубилите остава горчивината от пропуснатия шанс за върхово постижение в кариерата. Но има определена категория актьори, които никога не са печелили и въпреки че са били многократно номинирани и са любимци на публиката, статуетката за тях остава мираж.
Мисия невъзможна
Най-известният звезден карък е Том Круз. Той е спечелил стотици милиони долари, получил е какви ли не награди, но никога индивидуален „Оскар”. Круз има цели три номинации като актьор и една като продуцент. В периода между 1989 г. и 1996 г. изглеждаше, че нищо не може да го спре по пътя към статуетката. Круз е номиниран в категорията за най-добър актьор за брилянтната си роля в „Роден на четвърти юли”, а после и в „Джери Макгуайър”. Той губи последователно от Даниел Дей-Луис и Джефри Ръш. Търси своя реванш с номинация за поддържаща роля в „Магнолия”, но и там губи, този път от Майкъл Кейн. През 2023 г. получава номинация за продуцент на „Топ Гън – Маверик”. Отново губи.
Колкото и невероятно да звучи, другият звезден карък от същото поколение е Джони Деп. Той също има три номинации за „Оскар”, но никога не е печелил. Деп се утешава с един „Златен глобус”, но за да се добере до второто по престиж отличие, са му необходими цели десет номинации. Джони Деп има своята звезда на Алеята на славата, но и горчилка, че никога не е взел „Оскар”. Статуетката се изплъзва и на гениалния Едуард Нортън с четири номинации. Той не успява да се пребори и за престижната британска награда БАФТА. Там също пропада, въпреки че е номиниран три пъти.
Фатално привличане
Безспорната шампионка по пропилени шансове при актрисите е Глен Клоуз. Тя има три номинации за поддържаща роля и цели пет за най-добра актриса. Най-силните години за Клоуз са в края на 80-те и началото на 90-те години на 20-и век. Незабравими са нейните превъплъщения във „Фатално привличане”, където си партнира с Майкъл Дъглас и „Опасни връзки”, в компанията на Джон Малкович и Мишел Пфайфър. Клоуз вече навърши 77 години и казва, че отдавна се е примирила с факта, че няма да спечели мечтаната статуетка. Интересен факт е, че нейните партньори в „Опасни връзки” Джон Малкович и Мишел Пфайфър също се разминават с Оскарите. Малкович има две номинации, но не стига до награда. Мишел Пфайфър има две номинации за главна роля и една за поддържаща. Така и не печели. Без „Оскар” в своята кариера остава и комикът Еди Мърфи, въпреки че е номиниран. Той остава и без БАФТА и трябва да се примири с единствен „Златен глобус” при цели пет номинации.
Почти победител
Мъжкият еквивалент на Глен Клоуз е актьорът Брадли Купър с цели 12 номинации, но не е печелил нито веднъж. Купър е бил номиниран в почти всички възможни категории, включително за най-добър актьор, поддържаща роля, режисьор, адаптиран сценарий, филмова музика и т.н. Той има в кариерата си и шест номинации за „Златен глобус”, но тук остава с празни ръце. В един момент решава, че виновни за неуспехите му са хората, които го режисират, затова режисира себе си в „Роди се звезда” и „Маестро”, но мечтаните статуетки остават мираж.
Успокояващ за него е фактът, че се оказва по-добър музикант, отколкото актьор, и печели три награди „Грами” при четири номинации.
Малшанс по пътя към Оскарите има и легендарната Сигърни Уивър. Тя има три номинации и нула награди. Уивър се развихря в края на 80-те години. През 1988 г. тя получава две номинации в една година – за главна роля в „Горили в мъглата” и за поддържаща роля в „Работещо момиче”, където си партнира с младата Мелани Грифит.
На сухо остава една от легендарните красавици в Холивуд – Анет Бенинг. Тя е номинирана четири пъти за най-добра актриса и още веднъж за поддържаща роля. Но пет номинации не означават поне една статуетка. Без „Оскар” в своята бляскава кариера до момента остава любимият актьор на Куентин Тарантино – Стив Бушеми. Той играе феноменално в „Кучета в резерв”, „Фарго”, „Големият Лебовски” , „Смъртта на Сталин” и много други, но никога не получава „Оскар”. Оценяват го с ролите му на малкия екран в сериалите „Семейство Сопрано” и „Престъпна империя”. Без „Оскар” в своята витрина и до днес остава комикът Джим Кери, който има огромен брой запомнящи се роли във филми като „Шоуто на Труман”, „Кабелджията”, „Маската”, „Лъжецът” и много други.
Несправедливост
Но ако смятате, че липсата на признание за таланта е болест само на новото време – грешите. Един от най-гениалните актьори за всички времена, сър Ричард Бъртън, така и не получава своя „Оскар”. Според мнозина той остава в историята като най-добрия интерпретатор на Шекспир и гениален театрален актьор. Има цели седем номинации за най-ценната статуетка в киното, но никога не я печели.
Без признание остават и легенди като Харисън Форд, Джон Траволта, Изабела Роселини, Доналд Съдърланд, Уилям Дефо, Лиъм Нийсън, Шарън Стоун и много други.