Н овата ескалация на напрежението в Близкия изток започна. С операция „Изгряващият лъв“ израелските отбранителни сили (IDF) и разузнавателната организация Мосад поразиха ключови ядрени обекти и военни съоръжения и убиха стотици иранци, включително висшите военни командири на армията и на Корпуса на революционните гвардейци на Иран и водещи ядрени учени.
Израел заяви, че е използвала 200 самолета F-35, F-15 и F-16, които са изстреляли ракети и „умни“ бомби. Започвайки от вечерта на 13 юни, Иран изстреля серия от балистични ракети и дронове срещу Израел в отговорни удари в рамките на операция с кодово име „Истинско обещание III“.
Поразен дом на висш ирански военен
Поради силно милитаризираните и авторитарни управления и в двете държави сведенията за пораженията в тях са силно цензурирани, видеозаписите са манипулирани, а представяната информация е неточна и непълна. Към това се добавят обичайните за една война съображения за държавна тайна, които да не позволяват на врага да „коригира“ мерника или да научи за истинския размер на щетите. Това е от решаващо значение при планиране на следващите удари.
С настоящия анализ ще се опитаме да представим възможните оръжия, използвани от двете държави. Започваме с Израел.
Безспорно
На 17 юни иранската държавна телевизия показа кадри от свален израелски дрон Hermes 900. Това бе първото реално доказателство за поразен летателен апарат, участвал в ударите срещу Иран, въпрeки предходни утвърждения за свалени 4 СТЕЛТ изтребителя F-35, единия дори с жена пилот, и няколко F-16.
Свален край Исфахан (Иран) дрон Hermes 900
Elbit Systems Hermes 900 Kochav („Звезда“) е дрон, летящ на средна височина и с голяма продължителност на полета (тип MALE), проектиран за тактически мисии. Той е наследник на Hermes 450, един от най-широко използваните военни дронове в света.
Hermes 900 е с продължителност на полета 36 часа, лети на макс. височина 9100 m. Мисиите му са разузнаване, наблюдение и комуникационна релейна връзка. Тежи 1100 kg, с полезен товар от 450 kg. Дължината е 8,3 m, размахът на крилете е 15 m. Двигателят е Rotax 916 с мощност 160 kW, макс. скорост е 220 km/h, а крейсерската е 112 km/h.
Подтелните контейнери могат да са електрооптични/инфрачервени сензори; радар със синтезирана апертура за захват на наземни цели; за комуникационно и електронно разузнаване, електронна война и хиперспектрални сензори.
Дебютът му е през 2010 г., а оперативното му използване започва през юли 2014 г. по време на операция Protective Edge („Защитен ъгъл“).
„Дилайла“
Israel Military Industries (IMI) Delilah е израелска крилата ракета/барижиращ боеприпас. Проектирана е за атаки по движещи се цели с вероятна кръгова грешка (CEP) от 1 m. За разлика от типичната крилата ракета, която се насочва към предварително зададена цел, уникалната ракета може да баражира и да наблюдава даден район, преди офицерът по управление на въоръжението на ударния самолет да идентифицира конкретната цел на атаката.
„Ледоразбивач“
Ice Breaker е автономна, прецизно насочваща се ракета с голям обсег, ефективна срещу сухопътни и морски цели. Системата е устойчива на електронни противодействия и работи в зони със заглушена GNSS (глобална навигационна система с висока точност). Използва усъвършенствана всесезонна електрооптична ИЧ глава за самонасочване (ГСН) с възможности за автоматично разпознаване на цели. Ракета преодолява интегрираните системи за ПВО, като лети с „бръснещ“ полет със следване на терена. Има възможности за залпова атака. Компактна и лека, Ice Breaker е подходяща за изтребители, леки щурмови самолети, вертолети, както и за малки кораби и наземни машини.
Крилата ракета Ice breaker
Дължината е 4 m, общото тегло е 400 kg, далечината на полета е 300 km. Бойната част е 113,4 kg.
„Скали“
Rafael Advanced Defense Systems ROCKS е автономна ракета „въздух-земя“ с увеличен обсег на действие. Поразява високоценни стационарни и подвижни цели, ракетата е особено ефективна в среди, в които GPS е заглушен. Тя използва технологии от други системи на Rafael, като Popeye и SPICE, и използва ракетен ускорител Sparrow.
Ракетата има ключови характеристики, като висока точност и CEP от 3 m; може да действа денем и нощем при всякакви метеоусловия и в условия на РЕБ. Оборудвана е с проникваща или осколъчно-фугасна бойна част и може да бъде използвана далеч извън обхвата на вражеската ПВО.
За навигация и засичане на цели ROCKS използва комбинация от инерционна навигационна система (INS), GPS и електрооптична ГСН. За окончателно насочване се използва технология за сравняване на образа или противорадиационно самонасочване, за да се гарантира унищожаването на целта дори когато GPS сигналът е компрометиран.
ROCKS влиза в арсенала на F-16 и F-35. Ракетата дебютира на изложението Aero India в Бангалор през 2019 г.
Буйство
Rampage, първоначално MARS (многоцелева, въздушно-базирана ракетна система), е ракета „въздух-повърхност“, разработена от Israel Military Industries и Israel Aerospace Industries (IAI). Това е оръжие за поразяване на радарни инсталации, комуникационни центрове, складове за оръжия и летища, докато платформата за пуск остава извън обсега на ПВО. CEP е 10 m.
Дебютира през юни 2018 г. и бе използвана за първи път през април 2019 г. в Сирия. Към юли 2023 г. Кралските ВВС обмисляха придобиването на ракети Rampage, след като дариха ракети Storm Shadow на Украйна. Смята се, че ракетите Rampage са по-евтини от ракетите Storm Shadow и са по-лесни за използване.
Масата й е 570 kg, дължината е 4,7 m, диаметърът – 306 mm. Бойната глава е 150 kg. Оперативният обхват е 150-250 km, а макс. скорост е 350-550 m/s.
Ракети бяха използвани от израелските ВВС (IAF) през октомври 2024 г. от борда на F-16I по време на мисия „Дълбок удар“ за елиминиране на зам.-командира на „Хизбула“ Мустафа Ахмад Шахди.
На 19 декември 2024 г. IAF осъществиха въздушни удари срещу хутите в Йемен с ракети Rampage, изстреляни от F-16, и по-старите Popeye, изстреляни от F-15, срещу пристанища и енергийна инфраструктура в Сана.
„Демоничен вятър“
IAI Wind Demon е усъвършенствана крилата ракета „въздух-земя“ с голям обсег, оборудвана с електрооптична ГСМ, която осигурява висока живучест. Проектирана е като ефективно и сравнително евтино оръжие. Обсегът й е над 200 km, теглото й е 140 kg, CEP e 1 m. Поразява широк спектър от цели на големи разстояния. Крилатата ракета дебютира на изложението „Фарнборо“ на 22 юли 2024 г.
Wind Demon се изстрелва от въздушни платформи и лети по предварително зададен план за атакуване на движещи се/неподвижни цели. Летейки на малка височина, тя избягва откриване и прехващане. Операторите могат да избират скорост на движение, което им позволява да реагират на явна заплахи с висока скорост или да се приближават към цели с ниска скорост за постигане на елемента на изненада.
„Умни“ бомби
Съвместният боеприпас за директна атака (JDAM) е комплект за насочване, който преобразува неуправляеми бомби в прецизно насочващи боеприпаси. Бомбите, оборудвани с JDAM, се насочват от интегрирана инерционна система за насочване, свързана с приемник GPS.
