0

Н ачалникът на румънската планинска спасителна служба "Салвамонт" (Salvamont) в зоната на планинския курорт Предял, окръг Брашов, бе нападнат от мечка, предаде БТА, цитирайки местните медии. Той се прибирал вкъщи след края на работния ден и бил изненадан от дивото животно на улица в града.

IStock

Мъжът е открит в безсъзнание, с множество травми по главата, лицето и гърба. Той е хоспитализиран в изключително тежко състояние в Окръжна болница в Брашов и в момента е на апаратно дишане, информират от лечебното заведение.

„Не говорим непременно за планински спасител, човек, който спасява животи в продължение на 30 години. Това може да се случи на всеки”, коментира за Диджи24 председателят на румънската спасителна служба Сабин Корною. По думите му поведението на мечките става по-агресивно, а инцидентите зачестяват.

Популация

В Румъния живее най-голямата популация от кафяви мечки в ЕС. Броят им не е актуализиран от 2013 г., но се смята, че е над 6000 екземпляра, а според някои оценки дори 10 000. Те живеят в 30 от общо 42 окръга на страната.

В редица планински и горски райони на Румъния местното население от години настоява за решение на проблема с мечките. През 2021 г. румънското правителство прие спешна наредба, която регламентира начините за намеса в ситуации, при които мечки достигат района на населени места. Отстрел се предвижда само ако има опасност за хората и тяхното имущество. След този случай обаче очевидно ще се пристъпи към решително намаляване на мечата популация.

iStock

След смъртоносно нападение на мечка в национален парк в Румъния през юли 2024 г. бяха приети допълнителни мерки, които разшириха квотата за ловуване, не те очевидно не са достатъчни.

Със същия проблем се сблъскват горските власти и в Словакия - популацията на кафявата мечка там вече надхвърля 1000 хищника. Правителството одобри план за отстрел на 350 мечки, след като миналата неделя в Централна Словакия беше намерено тялото на 59-годишен мъж, разкъсан до смърт от мечка, предаде Асошиейтед прес, позовавайки се на местните власти. Министърът на околната среда Томаш Тараба заяви, че нападенията на мечки се увеличават, като през миналата година има над 1900 случая на нападения над хора.

"Не можем да живеем в страна, в която хората се страхуват да ходят в горите", заяви министър-председателят Роберт Фицо. Ето защо правителството обяви и извънредно положение в 55 от 72-те общини на страната, при което Министерството на околната среда ще може директно да издаде разрешение за отстрела на мечките.

У нас

Множество мечки обитават и нашите планини, и пролетта е времето, когато срещите с тях са най-вероятни. Ето защо не е излишно да си припомним какво трябва да се прави, ако се разхождате в район с присъствие на мечки. WWF припомня, че повечето мечки избягват хората и ако ви чуят, сами ще се отдалечат.

iStock

Полагайте усилия да бъдете забележими, вдигайте шум. В никакъв случай обаче не използвайте пиратки или бомбички – те могат да имат обратен ефект, да стреснат животното и в уплахата си то да реагира агресивно. По възможност се движете в група.

Не си слагайте слушалки на ушите, за да не пропуснете издайнически звуци. Не оставяйте отпадъци след себе си. Те могат да привлекат диви животни. Придържайте се към оживените планински пътеки и маркираните маршрути – тях мечките обикновено отбягват.

Съвети

Ако видите мечка, не се приближавайте до нея. Скъсяването на дистанцията е предпоставка за инциденти. Не се спирайте за снимки и видеа. В никакъв случай не свирете, не викайте, не привличайте вниманието на животното с цел да го накарате да се обърне към камерата.

Ако мечката не ви е забелязала, не демонстрирайте присъствието си, не викайте, не правете резки движения, не издавайте силни звуци. Отдалечете се бавно и спокойно. Най-добре е да се върнете по пътя, от който сте дошли.

ПАРК ЗА МЕЧКИ БЕЛИЦА

А ако мечката ви е забелязала, запазете спокойствие. Ако не провокирате животното, то вероятно ще се оттегли само. Не правете резки движения – мечката също е уплашена и може да ги възприеме като провокация. Ако мечката не реагира на присъствието ви, започнете да говорите тихо, монотонно и овладяно – един от начините да покажете, че не сте плячка - и да се отдръпвате бавно.

Ако мечката се изправи на задните си крака, тя не е задължително агресивна – това е форма на комуникация, с която демонстрира сила или любопитство. Запазете хладнокръвие. Ако мечката започне да издава звуци или изглежда агресивна, продължете да се отдалечавате бавно и да говорите тихо. Не бягайте! Това ще накара мечката да ви възприеме като плячка, а и няма да ви помогне – мечките бягат изключително бързо.

Не изпускайте мечката от поглед, следете къде се намира, но и не се втренчвайте в очите й в директен зрителен контакт. Не й обръщайте гръб. Внимавайте да не се спънете – рязко движение като падане на земята може да се възприеме като провокация.

Бебета

Бъдете особено предпазливи, ако видите женска с малки. Никога не заставайте между майката и нейните мечета и не се опитвайте да се приближите до тях! Вероятността за нападение се увеличава значително, ако мечката ви възприеме като заплаха за малките си. Ако видите самичко мече, не правете нищо. Майката вероятно е наблизо и ще реагира при първия сигнал за опасност.

Ако мечка ви нападне? Вероятността това да се случи е много малка, но все пак бъдете подготвени. Легнете по корем и покрийте врата си с ръце, за да го предпазите. Разтворете широко краката си, за да е по-трудно за мечката да ви обърне по гръб и да получи достъп до меките органи. Останете неподвижни, докато мечката напусне района.

Ако видите мечка в населено място, подайте сигнал на телефон 112, до местната РИОСВ или до WWF България.