0

О т 1 януари тази година България и Румъния станаха част от шенгенското пространство по суша, което свали граничните проверки за гражданите им в по-голямата част от Европа. Така една туристическа обиколка вече е по-достъпна.

Румъния

Съвсем нормално е първата страна, която да пробвате да посетите с лек автомобил при новите условия, да бъде точно съседна Румъния. С вдигането на шенгенските ограничения се оформи един ясен поток на почиващи и той е от север на юг в посока на българските и гръцките курорти. По тази причина е логично да поемете срещу течението или по-точно на север.

Пристигането в Румъния е относително лесно, тъй като само река Дунав я дели от България, а има и сухопътна граница при Дуранкулак.

СЛЕД ВЛИЗАНЕТО НИ В ШЕНГЕН: Гърците щурмуваха бензиностанциите ни

В последните години туристическата индустрия в северната ни съседка се развива с много бързи темпове и с днешна дата гостите на страната могат да избират между три нива на удобства, които съответстват и на три ценови категории. По цени от края на 2024 г., за да си гарантирате добър престой в Румъния, трябва да планирате около 100 евро дневни разходи. В тази сума са включени 45 евро дневен разход за храна, около 20-21 евро транспортни разходи за преходи в страната, 60 евро средно на нощ ще струва престоят в приличен хотел.

Една седмица в Румъния ще ви струва около 3200 леи, или 660 евро. Румъния се намира в долната четвърт на страните в света по критерий ценова достъпност. Има оферти за всеки вкус. Местните хостели предлагат нощувки по 12 евро на човек на нощ. В хотелите цените започват от 29 евро и достигат до 69 евро.

В сметките и цените са взети предвид реални стойности и усреднени данни от престоя на реални туристи през 2024 г. Ако се храните със сандвичи на крак или друга бърза храна, може да се справите със 17 евро на ден в най-ниския ценови клас. Изхранване със средно ниво на качество и цена излиза малко над 200 леи, или към 29-30 евро на човек на ден. С 64-65 евро на ден може да се смята, че сте в луксозния сегмент и може да се храните в прилични ресторанти. Ако искате да минете в категория суперлукс, това ще ви струва малко над 200 евро на човек на ден. Столицата Букурещ е най-мощният магнит за туристите. Извън активния сезон е възможно да си намерите легло в прилична стая срещу едва 33 евро на нощ, но същото легло може да ви струва 150 евро в пиковия сезон. 

Паркирането

Ако някога сте мислили, че паркирането в София е проблем, почакайте да видите какво става в Букурещ. От огромно значение е да договорите паркомясто още с хотелската си резервация. В противен случай може да се окаже, че няма да има къде да спрете дори срещу заплащане. За добра закуска в Румъния ще похарчите между 8 и 13 евро, обядът ще ви струва до 22 евро на човек, а вечерята – от 16 до 36 евро. Ако се храните на крак, ще се справите и със седем евро. Традиционното румънско ястие се казва булс и представлява полента със сирена и бекон. Друго традиционно ястие, което си струва да се пробва, е точитура, което е задушено свинско и телешко в доматен сос. То може да бъде приготвено и с традиционни домашни наденички и да се сервира с пържени яйца и полента. 

Важно е да се отбележи, че почти всички ресторанти имат детски менюта с по-малки грамаж и цена. Най-вероятно обаче този опция няма да ви бъде предложена, а ще трябва да питате специално сервитьора. На туристите се предлага да разгледат и да вечерят в Музея на комунизма в Букурещ. Това удоволствие излиза над 50 евро на човек, като в цената не влиза алкохолът. Ако искате да опознаете румънската кухня, кулинарен тур в Тимишоара ще ви струва към 125 евро, а експресен готварски курс, който ще ви научи на тайните на традиционните ястия, ще ви струва между 80 и 90 евро на човек. 

Дракула

За музеите и другите забележителности се заплаща входна такса, която е към 10 евро на човек. Човек може да почувства страната, ако се присъедини към еднодневните обиколки в Тимишоара на цена 80 евро на човек. Туристите обикалят града пеша и с трамваи. Обиколка и разглеждане на замъците Бран, Пелеш и град Брашов ще ви струва общо 260 евро на човек, като в цената е включен транспорт от и до Букурещ. Обиколка на замъка на Дракула ще ви струва 150 евро с включен транспорт до столицата. Нощният живот е изключително колоритен, като варира от турове за дегустация на вина на цена от 65 евро на човек и стига до алкохолна обиколка на местните барове в Букурещ срещу 55 евро на човек.  

Алкохолният тур много напомня подобни турове на Слънчев бряг през лятото. Изключителна туристически атракции са т.нар. цветни манастири в Буховина и пътят Трансфагарасан, който пресича изключително красивите Карпати.

Австрия

Логичният избор на втора страна от европейската обиколка е Австрия, която има обща граница с Румъния и до последно я държа извън Шенген заедно с България. Планирането на пътешествие в Австрия обикновено не отнема много време. Забележителностите на страната са известни в целия свят. Това са дворецът Шьонбрун във Виена, Старият град на Залцбург и, разбира се, Кицбюел. 

Австрия със сигурност е по-скъпа от Румъния и ще трябва да предвидите по-сериозни разходи. Среднодневният разход на човек може да достигне до 175 евро. От тази сума около 62 евро ще отидат за храна, още 25 евро ще са дневните разходи за транспорт в рамките на страната и около 80 евро ще струва нощувка за един човек. Австрия е страна с умерено висок стандарт и като цени е на нивата на Германия и Белгия. Нощувка в хостел ще ви струва около 30 евро, 80 евро е леглото в приличен хотел, а 210 евро струва луксозна нощувка. Цената на храната варира от 25 евро, ако избирате да хапнете нещо бързо на крак, до 150 евро на човек за хранене в ресторанти. Според усреднена оценка на независими туристи бихте могли да преживеете в Австрия със 73-75 евро на ден, но това ще означава много компромиси с качеството на храната и нощувката. 

ЧЕСТИТО: ВЕЧЕ СМЕ В ШЕНГЕН, БАРИЕРИТЕ ПАДНАХА! (СНИМКИ)

Австрия разполага с гъста мрежа от хостели и в страната се смята за нормално да се отсяда там. Най-много и най-поддържани хостели има в столицата Виена, Инсбрук и Залцбург. Ако пътувате с деца, на всяка цена ги заведете да видят крепостта Шлосберг в Грац и старинната часовникова кула в центъра на града, хубаво е да се видят златните покриви в стария град на Инсбрук и замъкът в Линц. За цяла Австрия  средната цена за прилична хотелска стая варира между 125 и 230 евро в зависимост от това дали сте в пика на сезона или в не толкова активните месеци. Свободни стаи може винаги да намерите във Виена, но не така стоят нещата с Грац, който е изключително популярна дестинация и свободните места бързо се изчерпват.

Транспортните разходи в самата страна ще варират от 25 до 30 евро на човек на ден. Страната има изключително добре развита мрежа от обществен транспорт, а споделеното пътуване с частни автомобили се практикува от почти всеки австриец. Трансферът с автобус от летището до столицата е на цена 30 евро. Закуската ще ви струва между 12 и 20 евро, обядът между 10 и 33, а вечеря за един излиза между 23 и 52 евро. Едно кафе в Австрия струва средно около шест евро.

Шницел

Ако отидете до Австрия и пропуснете да пробвате шницел по виенски, все едно напразно сте били път. Друго абсолютно задължително ястие е местният ябълков щрудел. За кулинарните ценители се препоръчват Виена, Грац и Кицбюел, които организират ефектни гастрономически турове в местни заведения. Такъв тур ще струва между 117 и 263 евро на човек. Все пак австрийците не са големи фенове на яденето в ресторанти и предпочитат домашна храна. Ще бъдете възприети напълно нормално, ако пазарувате в бакалия и си готвите сами храната. Важен съвет към туристите е да си носят своя бутилка с вода. Вода се продава навсякъде, но цената й е много солена. 

ЧУКА НА ВРАТАТА: Еврозоната е на прага ни!

Задължително е да се потопите в бароковата атмосфера, в която са творили Моцарт и Бетовен. Предвидете си от 23 до 30 евро на ден за входни такси на музеи и малки концерти на живо. Виена е вечната културна столица на Европа, разположена на бреговете на Дунав, Залцбург е живописен град близо до границата с Германия. Има старинна част, от която  почти денонощно звучи класическа музика. Кицбюел и Инсбрук са може би най-добрите алпийски курорти. Те са изключително красиви през зимата. Грац има един от най-големите и най-добре запазени старинни квартали, които започват с фантастичен средновековен площад в центъра на града.