0

Ц ели 35% от лекарите у нас не могат да преценят какви превантивни мерки трябва да бъдат въведени срещу агресията. Изследване от 2019 г. показва, че 61,9% от медиците в света съобщават за насилие на работното място. 42,5% са били жертва на вербално насилие, а 24,4% са преживели физическо насилие през последните 12 месеца. 

Тревожно

Сред основните причини за агресията са безпокойство и раздразнение; дълго време за изчакване; ниска здравна грамотност; дисонанс между очаквания и реалност. И днес насилието на работното място се превърна в основна грижа за лекарите и ръководителите на здравната система. За съжаление насилието на работното място в здравеопазването се случва от много, много години.

Сега повече от всякога се проявяват безпокойство, разочарование и агресия. И така това, на което ставаме свидетели, са нападения срещу лекари и персонал.

Нападенията приемат много различни форми, включително словесно насилие, заплахи, актове на сплашване, насилие с огнестрелно оръжие, атаки с нож, физически нападения, основаващи се на пола, агресии и сексуален тормоз, както и атаки чрез имейл и гласова поща и все повече в социалните медии, което наистина е тревожно и проблематично. 

Проучване

Има и проучване сред повече от 500 лекари в САЩ, публикувано през 2021 г., което установява, че 24% от жените и 22% от мъжете са били тормозени в социалните медии. И то основно със заплахи за убийство.

Друга основна последица от насилието на работното място е влошаването на качеството на живот на лекарите, което съответно влияе върху способността за предоставяне на висококачествени грижи. Лекарите изпитват прегаряне, посттравматично стресово разстройство, депресия, тревожност и все по-често желание за преквалифициране. Разбира се, важно е да се отбележи, че повечето пациенти са много уважителни, отнасят се добре и са благодарни за грижите, които им се предоставят.

Малцина са тези, които изживяват особено тежко дадена ситуация. Голяма част от тяхното агресивно поведение произтича от чувство на безпомощност или обезсилване, което изпитват в живота като цяло. Най-големият проблем е дезинформацията и възможността за безнаказано публикуване на снимки и лични интерпретации на пациентите, без да имат медицинска култура да дават становища, и обяснения за лечение, при все че нямат нужната квалификация.

Така голяма част от необразованите или с ниска култура хора съчувстват, споделят и реагират на подобни деяния, без да са запознати с обeктивните причини. Българското законодателство има механизми за справяне с подобни деяния, като важно е да се свържете с добре информиран и разбиращ от работата си адвокат, за да имате успех!