К атастрофалните наводнения във Валенсия събудиха вълна от съпричастност. Броени часове след потопа към засегнатите области потегли истинска армия от над 13 хиляди доброволци. Местната мрежа от обществен транспорт не смогваше да извозва всички желаещи да помагат. По-богатите и известни хора също развързаха кесиите си и насочиха милиони за преодоляване на катастрофалните последици. Основната част от средствата ще дойде от натрупаната огромна сума от богаташи, които са решили да не оставят нищо в наследство след себе си и още приживе да разпоредят раздаването на богатството си за благотворителност.
Суми
По данни на Forbes само през миналата година най-богатите 400 човека на планетата са похарчили над 250 млрд. долара за благотворителни каузи. Сумата изглежда бомбастична, но по оценки на изданието за две трети от най-богатите милиардери това представлява едва около пет процента от богатството им. Най-щедър в даренията си е бил 93-годишният Джордж Сорос, който в рамките на една година е раздал 19 млрд. долара. Финансистът заяви, че не издържа напрежението и назначи сина си Аксел, който вече отговаря за преразпределението на паричните потоци. До този момент Сорос е раздал за благотворителни каузи половината пари, които е натрупал през годините. Общо 70 милиардера и милиардерски фамилии са обещали да раздадат всичките си пари. Според условията на престижния клуб на най-богатите дарители поне половината от парите трябва да са раздадени приживе, а за другата половина да са приети правила и механизми за похарчването им.
Има два подхода за целта – единият е инжектиране на огромни средства в една или две каузи, както действа Сорос, или подкрепяне на огромен брой малки инициативи. Почитателка на втория подход е вече бившата жена на един от най-богатите хора на планетата – собственика на Amazon Джеф Безос. Макензи Скот се разведе с богаташа през 2019 г. и оттогава е пръснала над 15 млрд. долара за благотворителни каузи. Скот прави еднократни дарения до 10 млн. долара. На подобни малки траншове обаче ѝ е трудно да похарчи милиардите, които получи като обезщетение. По тази причина тя поддържа база данни с над 800 каузи, които да подкрепя. Тя вече е направила и новия актуализиран списък. Това ще се случи още докато е жива.
Поток
Най-големият поток от пари преминава през фондацията на Бил и Мелинда Гейтс. Основателят на Microsoft се разведе с Мелинда, но двамата продължават да са партньори във фондацията, която разпределя колосални суми. Колкото и парадоксално да звучи, те не са най-големите дарители през собствената си организация. До този момент Бил и Мелинда Гейтс са дарили 38,9 млрд. долара. Най-големият външен спонсор на фондацията обаче е финансистът Уорън Бъфет. Той също се е зарекъл приживе да похарчи богатството си. По тази причина той вече е превел акции и пари на стойност над 55 млрд. долара на организацията на Бил и Мелинда.
Циции
Съвсем не всички милиардери обаче са склонни да споделят с хората в нужда. Изненадващо или не, начело на непрестижната класация на Forbes е най-богатият човек на планетата Илон Мъск. Той е известен с това, че пръска пари за какви ли не щуротии, но числата показват, че дарените от него пари за хора в нужда са доста под един процент от състоянието му. Плътно зад него са основателят на Oracle Лари Елисън и собственикът на Nvidia Йенсен Хуанг, които очевидно не обичат да дават. Собственикът на Facebook Марк Зукърбърг бръкна по-дълбоко в джобовете си през последните месеци, но въпреки обещанията му, че децата му няма да наследят милиарди, той е дал за благотворителност до този момент малко под пет процента от богатството си.
На другия полюс е Азим Пенджми, който е един от най-богатите индийци, и е познат като Царя на индийската IT индустрия. Азим, който догодина става на 80 г., се е разпоредил поне по три милиарда долара от парите му да бъдат харчени годишно за образованието на най-бедните индийци. Харченето ще продължи до пълното ликвидиране на богатството му. До последния цент е обещал да похарчи парите си и основателят на Intel Гордън Мур. До този момент той е дарил 5,8 млрд. долара от парите си. Бившият кмет на Ню Йорк Майкъл Блумбърг също е мастит дарител, фокусиран върху здравеопазването и опазването на околната среда. До този момент той е похарчил за благотворителни каузи 14,4 млрд. долара.
Звездите
Най-отдаденият дарител сред звездите е музикантът Елтън Джон. През 1986 г. негов много близък приятел умира от СПИН. Тогава започва неговата война за изкореняване на коварната болест. До този момент Елтън Джон е дарил над 600 млн. долара за борбата със СПИН в 55 държави.
Телевизионната водеща Опра Уинфри вече е милиардер и е насочила огромна част от парите си за благотворителност. Неин приоритет са правата на децата и жените. До този момент Опра е раздала над 400 млн. долара за благотворителност. Тя се е нагърбила и с финансирането на глобална база данни на педофилите. Ако плановете ѝ се осъществят, никой педофил няма да има спокойствие в която и да е точка на света.
С по-малки суми, но по-често, дарява кънтри певицата Доли Партън. Тя е известна с това, че изключително държи на образованието. 78-годишната певица е най-големият дарител за закупуването на детски книжки от американските библиотеки. Тя извади един милион долара лични пари, за да финансира изработването на едната от ваксините срещу коронавирус. Партън е и най-големият единичен дарител за възстановяване на щетите, нанесени от урагана Хелън. Тя е похарчила за тази цел над милион долара. Толкова е дала и певицата Тейлър Суифт, но за пострадалите от наводнението в Луизиана през 2016 г. Суифт отделя солидни суми, които дарява за намиране на лекарство срещу рак. Тя прави дарения от по над 100 хил. долара за детски болнични отделения в САЩ и по над 60 хил. долара на всички колежи, които имат програми за обучение на музиканти. Джордж и Амал Клуни изливат милиони долари за финансиране на приюти за бездомни и правна защита на бедняци. Певицата Барбара Стрейзънд е един от най-щедрите защитници на правата на жените. От средата на 80-те години до днес тя е похарчила почти 30 млн. долара за тази кауза. Актьорът Леонардо ди Каприо е един от най-страстните екоактивисти. Той започва да заделя част от своите хонорари за екологични каузи още когато е бил на 24 г. и е създал своя фондация. До този момент Ди Каприо е дал над 80 млн. долара за повече от 200 проекта за опазването на околната среда.