0

Г рипът може да доведе до неврологични усложнения. Те могат да се проявят със симптоми както от централната, така и от периферната нервна система. По-чести са в детска и юношеска възраст – около 10%, и по-редки при възрастните – около 4-5%, казва доц. д-р Стефка Мантарова-Вълкова, д.м., която е началник на клиника „Нервни болести” на ВМА.

Симптоми от централната нервна система са объркване, дезориентация, сънливост, гадене и повръщане без облекчение, епилептични пристъпи. По-рядко като усложнение е развитието на исхемичен мозъчен инсулт или нарушение на равновесието под формата на малкомозъчна атаксия.

Изява

Най-честа изява от страна на периферната нервна система е синдромът на Гилен-Баре. Неговата клинична симптоматика се появява няколко седмици след преболедуване с прогресираща слабост за крайниците и променена сетивност. Симптомите могат да са леки – от изтръпвания и дискретни парези, до невъзможна самостоятелна походка и дихателна недостатъчност, пояснява още специалистът.

Болни с неврологично заболяване имат по-висок риск от усложнения и по-тежко протичане на инфекцията. Най-честият, но неспецифичен симптом при вирусна инфекция е главоболието, а по-възрастните пациенти, наред с общата отпадналост и безапетитие, може да се оплакват от замайване и обща слабост и то без фебрилитет,

Макар и рядко, някои от усложненията при засягане на централната нервна система могат да бъдат животозастрашаващи – енцефалити, енцефалопатии, трансверзални миелити, остра некротизираща хеморагична енцефалопатия или остър дисеминиран енцефаломиелит.

Специфики

Боледуването от грип има определени специфики при пациенти с неврологични заболявания като деменция, паркинсонизъм, множествена склероза, епилепсия и при лицата с рискови фактори за исхемичен мозъчен инсулт. При възрастни пациенти над 65 години и невродегенеративни заболявания рискът от усложнения при боледуване от грип е по-висок и лечението трябва да се провежда с повишено внимание и при необходимост да бъдат хоспитализирани. При тези болни възпалителният процес може да протича без фебрилитет, но да се наблюдават промени в поведението, паметови нарушения, синкопи. Превенцията е от съществено значение – ограничаване на контактите с болни от вирусни инфекции, да се спазва стриктна хигиена. Силно препоръчително е поставянето на ваксина.

Риск

Хората с множествена склероза са с по-висок риск от усложнения при боледуване от грип. Особено податливи са болните с това заболяване по време и след лечение с кортикостероиди, както и пациентите на имуносупресивна терапия.
Пациентите с епилепсия пък са с по-висок риск от поява на пристъпи в хода на вирусната инфекция, особено ако имат анамнеза за фебрилни гърчове. Клинични проучвания установяват, че грипът може да бъде свързан с повишен риск от инсулт при пациентите с рискови фактори, докато поставянето на ваксина намалява тази възможност, изтъква доц. Мантарова.