Н е пийте чай от женшен, ако страдате от високо кръвно, а при бременност внимавайте с мащерката и ригана. Това съветва лекарят Надежда Капнинская пред вестник „Известия”.
Ползите от билковите чайове са неоспорими, но само квалифициран лекар трябва да ги предписва. Почти всички лечебни растения имат противопоказания и възможни странични ефекти. Много билки съдържат токсични вещества и изискват ограничаване на приема или пълно спиране при хора, страдащи от алергии и полиноза, каза специалистът.
Има и чайове, които са безопасни за организма. Например добър избор за ежедневна консумация е на основата на смес между листата от къпини и малини. Друга здравословна отвара се приготвя от плодове на шипка. Те имат приятен вкус и са богати на витамин С. Трябва да се отбележи, че е по-добре да купувате чайове от билковите аптеки след консултация с личния лекар, пише БГНЕС. При високо кръвно са забранени всички билкови настойки, съдържащи женшен, божур, корен от марал, тъй като те имат способността да го вдигат. Някои хора предпочитат да пият билкови чайове без кофеин вместо други отвари, за да избегнат излагането на кофеин по време на бременност. Въпреки това не всички билкови чайове са безопасни за употреба по време на бременност.
Някои билки могат да са вредни по време на бременност. През първия триместър не можете да приемате риган и мащерка - те силно повишават тонуса на матката, съветва Капинска. Освен това билковите чайове, съдържащи корен от билката черен кохош или женско биле, могат да предизвикат преждевременно раждане и трябва да се избягват.
Излагането на високи нива на кофеин от напитки като чай по време на бременност може да доведе до усложнения, както и да увеличи риска от спонтанен аборт или ниско тегло при раждане. Повечето изследвания показват, че рискът от усложнения остава сравнително нисък, ако поддържате дневния си прием на кофеин под 200–300 милиграма на ден. Въпреки това Американският колеж по акушерство и гинекология препоръчва да не се превишава границата от 200 милиграма.
Въпреки че умерената консумация на чай е много здравословен избор, повече от 3–4 чаши или 950 милилитра на ден може да има някои отрицателни странични ефекти не само върху бременните жени. Дори здравите хора трябва да внимават с различните видове отвари, независимо дали са билкови или не. Причината, че те са богат източник на клас съединения, наречени танини. Те от своя страна могат да се свързват с желязото в определени храни и да пречи на усвояването му. Дефицитът на желязо е един от най-честите дефицити на хранителни вещества в света и ако имате ниски нива на желязо, прекомерният прием на чай може да влоши състоянието ви. Танините на чая е по-вероятно да възпрепятстват усвояването на желязо от растителни източници, отколкото от храни от животински произход. Някои чайове пък съдържат кофеин. Прекомерната консумация на кофеин от чай или друг източник може да допринесе за чувство на тревожност, стрес и безпокойство. Една средна чаша от 240 милилитра съдържа около 11–61 милиграма акофеин, в зависимост от сорта и метода на приготвяне. Черните чайове обикновено съдържат повече кофеин от зелените сортове и колкото по-дълго накисвате чая си, толкова по-високо е съдържанието му на кофеин.
Наблягайте на бобовите растения 30 грама фибри смъкват лошия холестерол
Движете се по половин час, ползвайте стълбите вместо асансьора Фибрите могат да намалят лошия холестерол, твърди американският лекар Лесли Чо. По думите й, за да намалите количеството на лошия холестерол, който причинява инфаркти и инсулти, трябва да ядете повече растителни храни, да пиете по-малко алкохол, да отслабнете, да спортувате редовно и да спрете да пушите. Лекарят препоръчва преминаване към разнообразна диета, състояща се от растителни протеини, намиращи се в бобовите растения, рибата и фибрите. „Поне 30 грама разтворими фибри на ден всъщност могат да намалят холестерола“, уверява тя.
Алкохолът също води до повишено количество на холестерол в организма, тъй като често той се произвежда с помощта на захар. Затова Чо препоръчва на мъжете да пият не повече от две чаши вино на ден, а на жените не повече от една. Наднорменото тегло също е една от причините за появата на излишен холестерол, съобщава БГНЕС. „Излишната телесна мазнина влияе върху начина, по който тялото използва холестерола и забавя отстраняването на лошия холестерол от тялото“, пояснява Чо. Според нея намаляването на теглото с 5-10% ще доведе до намаляването на лошия холестерол в същия обем.
Тренирайте поне половин час на ден, за да увеличите количеството добър холестерол. Качете се по стълбите, вместо да използвате асансьора. Пушенето също увеличава количеството на лошия холестерол в кръвта, а освен това токсините, съдържащи се в дима, увреждат стените на кръвоносните съдове, което води до развитие на атеросклероза. „Тютюнопушенето е едно от най-лошите неща не само за сърцето, но и за белите дробове и мозъка“, категорична е Чо.
Спането на светлина уврежда сърцето
Спането на светлина през нощта уврежда сърцето. Затова затворете щорите и спуснете завесите плътно преди лягане. Излагането дори на слаба светлина по време на нощната почивка уврежда сърдечносъдовата функция и увеличава инсулиновата резистентност на следващата сутрин, алармира ново проучване на Northwestern Medicine. „Резултатите от това проучване показват, че само една нощ излагане на умерено стайно осветление по време на сън може да влоши регулацията на глюкозата и сърдечносъдовата система, които са рискови фактори за сърдечни заболявания, диабет и метаболитен синдром“, казва главният автор на проучването д-р Филис Зи, началник на отделението по медицина на съня в Медицинското училище на Северозападния университет "Файнберг" и лекар от Northwestern Medicine.
Важно е хората да избягват или да сведат до минимум излагането на светлина по време на сън. Вече има доказателства, че излагането на светлина през деня повишава сърдечната честота чрез активиране на нервната система, която ускорява работата на сърцето и повишава бдителността за посрещане на предизвикателствата на деня. „Нашите резултати показват, че подобен ефект е налице и при излагане на светлина по време на нощния сън“, казва Зи.
Аптекари: Таблетките с йод се приемат след консултация с лекар
Таблетките с йод трябва да се приемат задължително след консултация с лекар. По-голямото количество йод е противопоказано на редица заболявания, предупреждават фармацевти. В момента има повишено търсене на такива продукти в аптеките. Калиевият йодид в дозовото съдържание за йодна профилактика, в случаите на ядрена авария, не се предлага в аптеките, подчертава пред БНР магистър-фармацевтът и председател на Регионалната колегия Любима Бургазлиева. "Този вид продукти се раздава на населението в случай на аварии от подразделенията на МВР, Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" във взаимодействие със структурите на местното самоуправление. И това само и единствено в случаите на заплаха от такава или настъпила такава авария", отбелязва тя. Въпреки това се наблюдава по-засилено търсене на продуктите с йод в аптеките. В момента цените на тези хранителни добавки са около 15-20 лв. "Има много заболявания, при които е противопоказано приемането на по-голямо количество йод. Като заболявания на щитовидната жлеза, бъбречни заболявания. Освен това продукти с йод могат да предизвикат значителни нежелани лекарствени реакции като стомашно-чревни проблеми, сърдечни проблеми, кожни проблеми – обриви.
Милена Димитрова