30 минути пауза между ястията на празничната трапеза. Това съветва специалистът по хранене и диететика проф. Донка Байкова.
На Бъдни вечер трапезата е отрупаната със 7, 9 или 11 ястия, а само няколко часа по-късно в коледната утрин ще хапнем баница със сирене или ще опитаме и от коледния кейк или щолен. На обяд ще хапнем свинско с кисело зеле или пуйка, които са доста мазни. Това би допринесло за риск от възпалителен процес за храносмилателната система, предупреждава специалистът. Някои от членовете на фамилията със сигурност са постили и не са консумирали месо, яйца, млечни продукти. Те трябва да подходят с особено внимание към трапезата.
Течности
Най-добре да започнем вечерята с някаква течност - студен чай с уханни билки, лимон и мед, някаква цитронада, вода или сок. Добавете към нея някаква зеленчукова или плодова салата, за да събудим червата. Фибрите и витамините ще подсказват на храносмилателната система, че тя трябва да бъде в добра кондиция, защото ще следва една по-обилна вечер.
Добре е да се знае, че храната се етажира на нива. Тя не се разбърква в стомашно-чревния тракт. В 7,5 метра черва всичко, което консумираме като напитки и като храни, се нарежда на пластове. Идеята на приема на течности и плодове преди основното хранене е да се отмият остатъците от предишните хранения и да се активизира перисталтиката.
30 минути до един часа по-късно можем да хапнем предястието. Може би това ще бъде питката с късмети. Пак след такава пауза от време можем да се насочим към основното ястия. На Бъдни вечер по-добре да изберем едно основно ястие за себе си – сарми с ориз или боб, защото малко по-късно ще имаме възможност да спазим традицията и да опитаме по една-две хапки от останалите изкушения.
На Коледа основното ястие ще е с месо. За някои семейства това ще е рибата, за други - птиче месо, заек или традиционното свинско. Месото не бива да се комбинира с други концентрирани храни. Това не бива да бъдат картофи или ориз. Това важи още по-силно, ако сме спазвали в 40-дневния християнски пост.
Десет
Поне 30 минути по-късно можем да опитаме от десета, който обикновено на Бъдни вечер е лек - печена тиква, тиквеник или ошав. На Коледа порцията със сладко изкушения нека бъде малка, защото не бива да забравяме, че този низ от празници продължава много дни.
Алкохолните напитки не бива да се повече от два вида за едно тържество. Винаги ги поднасяйте с вода.
Преяждането увеличава риска от възпаление
Свръхкомбинацията и свръхконсумацията на различни видове храни увеличава риска от възникване на възпаления, подчертава проф. Байкова. Поставен в режим на свръхработа, както всеки друг орган, така и храносмилателната система, реагира със стрес, т.е. възникване на болестен процес – в случая на възпаление. Когато натоварим стомаха и червата, изведнъж имаме проблем с панкреаса или жлъчно-чернодробното звено. Тази храносмилателна триединна система в медицината се нарича Бермудски триъгълник. Затова много често по време на големите празници определени отделения в болниците се препълват с пациенти точно заради неразумното поведение на трапезата.
Милена Димитрова