Е дно от усложненията, за което пациентите съобщават най-често след прекаран грип, е свързано с болки в мускулите и ставите дори при деца от 3 до 10 години.
Майки и баби, които са се грижили за малчуганите, докато се лекуват и не ходят на детска градина и училище, споделят за пристъпи, изразени в промяна на походката и болки най-вече в долните крайници. Педиатри и ревматолози успокояват, че това често се среща особено при поредица от преболедувани няколко инфекции, както често се случва през зимните месеци с децата от втора и трета група в градините.
Връзка
„Определено има връзка между вирусните инфекции и ревматичните проблеми. Случва се да се проявят такива и при деца. По принцип при възрастните всяка една преболедувана инфекция, всеки грип събужда диагностицирания артрит и след излекуване на инфекцията той може да остане активен с поява на болка, оток и ограничено движение в засегнатите стави“, коментира пред „Телеграф“ д-р Владимира Бояджиева от клиниката по ревматология на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“.
„Грипната вълна вече позатихва, но до 2 седмици след прекаран грип при децата може да се наблюдава едно усложнение, което засяга мускулите. Вирусният миозит е състояние, което обикновено се проявява след вирусна инфекция, най-често грип. Това състояние се характеризира с внезапна поява на болка в долните крайници и затруднено ходене. Случва се децата да откажат дори да стъпят“, обяснява и д-р Таня Андреева, която е педиатър и детски ревматолог в специализираната болница по ортопедия „Проф. Боян Бойчев“ в Горна баня, във Фейсбук.
Изследвания
При такива ситуации лабораторните изследвания обикновено показват повишени нива на креатин киназа (CK), което е маркер за мускулно увреждане и повишени чернодробни ензими. Основна причина за вирусния миозит са грипните вируси тип A и B, но също така могат да бъдат включени и други вируси като херпес симплекс, коксакивируси, ентеровируси и респираторно синцитиален вирус. Лечението включва хидратация, покой и нестероидни противовъзпалителни средства. Според лекарите състоянието обикновено се самоограничава и симптомите изчезват в рамките на няколко дни до седмица. В редки случаи може да се развие рабдомиолиза, което изисква по-интензивно лечение и наблюдение. При подобни оплаквания от децата след прекарана вирусна инфекция е добре да го прегледа детски ревматолог, за да даде съвети за терапия, поведение и да оцени риска от усложнения.
![Людмил Христов](https://m.netinfo.bg/media/images/50598/50598393/50-50-liudmil-hristov.jpg)