О коло 12 000 българи умират годишно от мръсен въздух в България. Това каза пред „Телеграф“ зам.-председателят на здравната комисия в парламента д-р Александър Симидчиев, позовавайки се на официална статистика. По думите му това означава, че всеки месец загиват по 1000 души.
„Правени са поне пет проучвания за България, които показват между 15 000 и 18 000 на годишна база. Това обаче не е толкова драматично, както когато някой се блъсне, защото в транспортни произшествия загиват между 600 и 800 души годишно. Тук имаме 12 пъти повече, дори до 20 пъти повече хора, които загиват“, коментира той.
Симидчиев обясни, че хората умират от мръсния въздух, но в повечето случаи той води до обостряне на сърдечносъдово или белодробно заболяване и затова се създава усещането, че човек загива от нещо друго. Това е причината все още у нас да не сме видели в смъртен акт да бъде посочен мръсният въздух като причина за преждевременна смърт.
„Имаме един случай от Англия, където едно момиче загина от тежък астматичен пристъп, но доказаха, че той е бил провокиран от въздушното замърсяване, където е била. Тя е единственият случай, където това се доказа“, уточни медикът и добави, че през 2017 той самият е правил проучване и е установил, че има 10% нарастване на обажданията, когато в града има повишени нива на замърсяване. „Обажданията са за инсулти, за инфаркти, за високо кръвно. Смъртността най-вероятно се покачва, но нямаме механизъм, по който да измерим това, тъй като смъртните актове не са по минути, а за деня“, коментира зам.-председателят.
Подход
Пулмологът заяви, че темата трябва да бъде поднесена правилно и внимателно, за да бъде сериозно приет проблемът.
„Има медицинска и научна методология, по които се доказват причините за смъртността. Така както ние знаем, че хората загиват, когато пушат тютюн, така когато знаем, че тези, които карат по-бързо колите, загиват по-често от тези, които карат по-бавно. Това са все рискови фактори, които водят до повишена смъртност“, аргументира се д-р Симидчиев. Той добавя, че световно проучване, което се базира на 400 млн. пациенто-години данни, които доказват, че на всеки микрограм на кубически метър замърсяване в повече загиват с 1% повече.
„Когато имаме 25-28 микрограма на куб. метър замърсяване в София, а би следвало да имаме 6, значи, че с около 20% повече загиват, отколкото, ако въздухът беше чист“, посочи специалистът. Според него проблемът е много сериозен и той не е само в столицата, а и на местата, където работят ТЕЦ-ове.
По думите му проблемът с мръсния въздух може да се реши, но за целта са необходими серия от мерки като например – да се създадат повече велоалеи; нискоемисионната зона спомага да се промени мисленето и отношението на хората към проблема, а по отношение на строителството - трябва да се мият гумите на камионите и товарът им да е покрит.
