Е фектът от нулевото ДДС на брашното за бюджета ще е между 8 и 10 млн. лв. за половин година, посочи финансовият министър Асен Василев в кулоарите на Народното събрание. Нулевата ставка бе приета днес при второто четене в пленарната зала на актуализацията на държавния бюджет за тази година.
По думите на Василев решението трябва да бъде съгласувано с експертите в края на деня, за да бъде отразено утре при гласуването на рамката на актуализацията и да се види какъв разход може да бъде намален, за да бъде компенсиран по-малкият приход.
Вицепремиерът уточни, че нулевото ДДС за брашното ще е до юли догодина. А откъде могат да се вземат пари, за да се компенсира, трябва да се изговори в бюджетната комисия, това е прерогатив на народните представители, обясни Василев. И подчерта, че по закона за публичните финанси парламентът няма как да променя салдото, така че заради намаления приход от брашното ще трябва да се намали отнякъде и разход.
При много неблагоприятно икономическо развитие и много висока инфлация от септември нататък е възможно част от заложените приходи да бъдат реализирани, макар че се надява всички да бъдат реализирани, обясни още вицепремиерът. Ако се види обаче, че приходите не се реализират, Министерството на финансите можело да започне да налага ограничения на различните министерства и ведомства, така че да имат по-малки лимити от предвиденото в бюджета, за да не се наруши салдото.
Василев не очаква да бъдат приети в пленарната зала още разходи, извън тези, одобрени вече от бюджетната комисия.
В проекторамката на актуализирания държавен бюджет, която трябва да бъде гласувана утре, заложените приходи, помощи и дарения са 34 112 529 300 лв. или със 760 000 000 лв. повече от предложените от правителството 33 352 529 300 лв. Увеличението е в графата за ДДС, гласувано от бюджетната комисия, обясни Асен Василев. Разходите са 21 171 354 700 лв., при първоначално заложени 20 411 354 700 лв.