М инистерството на финансите ще предложи държавни ценни книжа за физически лица. Това се разбра от думите на финансовия министър Людмила Петкова при обсъждането на проекта за Бюджет'25 с работодатели и синдикати в Съвета за тристранно сътрудничество, който заседава непосредствено преди сметките за хазната да се гледат от правителството.
Идеята за ДЦК за граждани назрява от поне 3-4 години, но е на път най-после да се реализира догодина. Чрез тези инструменти физически лица ще могат да инвестират в дълг на държавата, която тя емитира, за да покрие дефицита, и да получават определен процент доходност. ДЦК за граждани имаше и преди около 20 г., но те бяха спрени заради спад на интереса. Моментът за емитиране на подобни инструменти обаче отново е назрял, тъй като е необходима алтернатива на банковите депозити, чиито лихви са около нулата.
Въпросът за ДЦК за граждани е бил обсъден и с банковия сектор, стана ясно от думите на Петкова. На тази среща банките успели да убедят финансовата министърка да не облага свръхпечалбите им с аргумента, че данъчните приходи от банките са нараснали двойно.
Несъгласие
По време на Тристранката работодателските организации вкупом изразиха неодобрение за Бюджет'25, докато синдикатите го одобряват по принцип, но само защото бюджет трябва да има. И бизнесът, и синдикатите категорично се обявиха срещу въвеждането на чисто нов данък - върху добива на подземни богатства. Той бе предложен от МФ като една от мерките дефицитът да се удържи под 3%, като от този налог се очакваха приходи от 900 млн. лв. Заседанието на Тристранката започна на фона на протест на синдикални организации на минната индустрия, като стотици се събраха пред сградата на МС. Заради недоволството на бранша след заседанието на Тристранката и преди заседанието на МС финансовата министърка се срещна с представители на минната индустрия, давайки заявка, че исканията им ще бъдат чути. До редакционното приключване на броя обаче не стана ясно какво в крайна сметка е гласувало правителството.
Критики
Другите критики към бюджета бяха свързани със заканите за големи разходи. Бюджетът не е просто сбъркан, сбъркана е неговата философия. Ако го приемем, ще почнем да харчим приходи на хартия и бюджетът ще закъса още в края на първото шестмесечие, коментираха от Асоциацията на индустриалния капитал. Едно от предложенията на асоциацията е да се премахне минималната пенсия и всеки да получава, според приноса си в системата, а пенсионерите под линията на бедност да получават социални помощи. Иначе фонд „Пенсии“ играе социална роля, обясни шефът на АИКБ Добрин Иванов. Друго предложение на асоциацията е да не се прилага швейцарското правило, ами пенсиите от юли да се индексират само с процента на инфлацията, която се очаква да бъде между два и три процента. Така възрастните щели да бъдат компенсирани с ръста на цените.
АИКБ могат да предлагат каквото си искат. Минимална пенсия трябва да има - има международни документи, имаме си традиции, хората са се били по площадите, отсече Ася Гонева от КНСБ.
София Симеонова