П оправете грешките в сметките си за парно до края на август, съветват специалисти. Времето за корекция на годишните изравнителни сметки изтича този месец.
Ако грешки, сбъркани или липсващи отчети на показанията на уредите за дялово разпределение - водомери, топлинни разпределители и топломери, не бъдат поправени, те ще бъдат вкарани в данните за прогнозните месечни сметки през следващия сезон. Така може да се наложи да плащаме огромни суми за парно и топла вода през зимата, предупредиха специалистите по топлотехника.
Доплащане
Потребител получил изравнителна сметка, според която има да доплаща над 520 лв. за ползвана повече топлинна енергия. Когато я разглежда внимателно, открива, че му са начислени 94 куб. м топла вода за миналия сезон, при положение че за предишния е имал потребени 47 кубика. Проверка и сравнение с действителните показания на двата водомера в имота показва 35 кубика разлика, разказа потребителят за „Телеграф“.
Топлинният счетоводител е уведомен, той прави нов отчет и изготвя нова изравнителна сметка, която ще се отрази и на сметките на другите домакинства в сградата. Затова хората трябва да си проверят дали отчетените данни на водомерите и уредите за дялово разпределение в изравнителните сметки отговарят на това, което действително е отчетено от топлинния счетоводител.
Ако има неотчетени имоти в сградата, които са записани в изравнителната сметка, хората трябва да знаят, че след тяхното отчитане ще има корекция в изравнителните сметки на всички домакинства.
Тя ще бъде в посока увеличение на доплащането и съответно намаление на сумите, които има да им връща „Топлофикация“, дори може да се наложи последните да доплащат. Причината е, че на домакинствата, неосигурили достъп, в първата изравнителна сметка е било начислено максимално ползване, а след отчета то е било намалено.
Внимание
Потребителите трябва да обърнат внимание и на данните, които показват с колко киловатчаса е загряван 1 куб.м вода в тяхната сграда. Това е т.нар. специфичен разход на енергия. Според законите на топлотехниката 1 кубик вода се загрява до 55 градуса с около 60 квтч топлинна енергия. Заради циркулацията на водата по тръбите до последния етаж и обратно специфичният разход може да бъде и по-голям. 156 квтч/куб. м специфичен разход е записан в изравнителната сметка на потребителя Ц.И., изготвена от топлинния счетоводител „Термо комплект“.
На друг абонат към същата фирма били начислени 103,5 квтч на куб.м. „Топлофикация София“ би трябвало да уведоми етажната собственост, да насрочи проверка, която да се направи в присъствието на представител на блока и да препоръча мерки за намаляване на разхода на енергия.
Граничната стойност от 150 квтч/куб.м специфичен разход е прекалено висока, коментира специалистът по топлотехника проф. Никола Калоянов. Енергия над 90-100 квтч би трябвало да довежда водата до кипене.
Таня Киркова