Ц ените на основните плодове и зеленчуци вече падат, но по-бавно от обичайното за пролетта. Това заяви председателят на Държавната комисия по стокови борси и тържища Владимир Иванов на брифинг в комисията. Причината са неблагоприятните климатични условия, което е довело до неритмично предлагане, особено при плодовете. Той добави, че през изминалата седмица намалението на потребителската кошница е с 2 лева. 

ЧУДО НА ЧУДЕСАТА: Продължава поевтиняването на храните!

Данни 

Данните на ДКСБТ сочат, че поевтиняват доматите, краставиците, картофите. При пресните картофи се наблюдава доста сериозен спад от близо 50 стотинки, защото има масово предлагане. Зелето поевтинява с около 25 стотинки, въпреки че нивото сега е над нивата от миналата година, тенденцията е надолу, каза Иванов. Tой добави, че предлагането на лимони е доста по-малко в сравнение с миналата година и заради това при тях има поскъпване с 21 стотинки. Захарта поевтинява с около 8 на сто в сравнение с миналата година. Олиото отбелязва известно покачване с около 10 стотинки, но има стабилна цена на световния пазар и може би до новата реколта ще останат настоящите равнища и след излизане на новата реколта ще видим какви тенденции ще се оформят.

Скок 

Иванов коментира, че имало драстичен скок върху цената на черешите в събота заради Задушница. Това се случи на пазари и в малки магазини, където цената скочи от 14 на 20 лева за кило. Според него това е недобра търговска практика, която е възникнала стихийно и е продължила в рамките на 6 часа. „Това донякъде е и народопсихология и поведение на част от търговците. Много трудно държавата може да я спре тази практика, тя възниква стихийно, ние сме се намесили със санкции, но това не бива да възниква“, каза Иванов и призова потребителите да не купуват на завишени цени. „Не говори добре след 30 години пазарна икономика да се поддаваме на такава практика“, каза той.