0

О брат в цените на земеделската земя у нас. Докато преди две-три години те вървяха нагоре, сега се наблюдава поевтиняване, отдръпване на ключови играчи от пазара и предпазливост сред земеделските производители. Това съобщават от Асоциацията на собствениците на земеделски земи у нас. Според тях пазарът на земя от стабилен е станал трудно прогнозируем. В някои райони спадът в цените миналата година е достигнал до 20% в сравнение с предходните години. Най ниската цена на земята е в Странджа - 800 лв./дка, а най-високата в Добруджа - 3000 лв/дка.

Николай Димов е земеделски производител от ямболското село Стефан Караджово. Отглежда зърнени култури както върху свои ниви, така и върху земи под аренда. Твърди, че през последните две години почти няма сделки със земя в района. Търсене има, но предлагането им рязко е намаляло:

"Това се дължи на повишените ренти. Собствениците имат добри приходи и продават земя само хора, които имат крайна нужда от пари. Не съм склонен да продавам земя, по-скоро купувам. Това е една трайна инвестиция, която има добра доходност и инвестицията, направена в земята, може да се каже, че е много добра."

В момента декар земеделска земя в Ямболския край е между 800 и 1000 лв. Тук са едни от най-евтините земи в България. А общо в страната се очертават големи различия в цените на земята и те стават все по-отчетливи. През изминалата година най-високи цени на сделките с ниви са отчетени в Североизточна България - Добрич, Силистра, Русе. Следват райони в Северозападна България - Монтана, Видин и Плевен. Най-евтина е била земята в района на Странджа и Югозападна България, където почти не се сключват сделки. Навсякъде обаче цените на земеделската земя са по-ниски в сравнение с преди 2 години. Сред основните причини са по-ниските добиви, нестабилните пазари за продукцията и оттук икономическата несигурност.

Евгений Орешаков, председател на Асоциацията на собствениците на земеделски земи: "Част от корпоративните купувачи се оттеглиха, земеделските производители останаха основни купувачи на земя, но станаха силно селективни и купуват земя само там където я обработват. Част от продавачите са оттеглиха от пазара очаквайки дългосрочния тренд на увеличение на цените да продължи, но това не се случи."

Какъв ще бъде пазарът на земеделската земя през следващите години?

Експертите не предвиждат бързо възстановяване на цените. Сигурното е, че ще се запази по-голямото търсене и по-слабото предлагане.

Евгений Орешаков: "През следващата година пазарът на земеделска земя ще бъде пазар на разум и търпение, а не пазар на краткосрочни емоции и спекулации. Пазарът ще търси дългосрочна тенденция, която ще бъде подчинена на устойчивостта на земеделските бизнеси, а не на спекулации."

За разлика от променливите цени на земята, размерът на рентите през миналата година остава непроменен. В Южна България те са около 48-50 лв./дка, докато в Северна България се движат в рамките на 70-80 лв./дка, а в определени части на Силистра и Добрич достигат до 90 лв./дка.

*Източник: БНТ