0

Р одният домат намира пазари в Румъния, Унгария и Чехия, сочат данни на Министерството на земеделието. Цената, на която се реализира, пък е двойно по-висока от стойността на зеленчука, който се внася в страната. 

От данните на Министерството на земеделието през миналата година от януари до октомври у нас са влезли над 75 000 тона домати на стойност 60,4 млн. евро. Това означава средно по 800 евро на тон. 45 000 тона или повече от половината идват от Турция. Има значителни количества и от Гърция и Германия.  За сравнение за същия период от страната са изнесени общо 11 326 тона домати, като средната им цена е 1507 евро на тон, или близо двойно по-скъпо.  

ISTOCK и Телеграф

Такава е ситуацията и с краставиците. Вносът за десетте месеца на миналата година възлиза на 15 200 тона, а стойността им е малко над 6 млн. евро, което прави около 398 евро на тон. От данните става ясно, че от страната ни са изнесени над 4000 тона на стойност 7,5 млн. евро. Родни краставици се продават основно в Германия, Чехия и Румъния. Страната ни пък внася от Гърция, Турция и Албания. 

Картофи 

Като цяло целият износ на зеленчуци от страната възлиза на 31 000 тона за десетте месеца на миналата година. Това е по-малко от вноса само на картофи у нас. Влезлите в страната картофи са общо 39 000 тона, като средната цена на тон е 256 евро. Износът пък е 2789 тона на стойност 662 000 лева, което прави средно по 237 евро на тон, или с 8% по-евтино от вноса. У нас влизат картофи основно от Франция, Германия и Гърция. Значително обаче се увеличава импортът на продукция от Чехия. През миналата година количеството, което е внесено, е 1340 тона, а за цялата 2021 г. то е било само 81 тона. Интересно е още, че стоката е на обща стойност 661 000 евро, което прави средна цена от 493 евро, или двойно по-скъпо спрямо купуваните от други държави. Родните картофи пък намират пазари в Гърция, Румъния и Обединеното кралство. 

Потребление 

Родното производство трудно може да покрие вътрешното потребление. Според статистиката задоволено е само потреблението на сливи, малини и череши от българските производители. Най-дефицитни от плодовете и зеленчуците са ябълките. В страната производството на тези плодове възлиза на 46 на сто от потреблението. Сходна е ситуацията и при прасковите и доматите. Вътрешното потребление на картофи пък възлиза на 240 000 тона, а производството достига 190  000 тона. 

Продаваме зад граница повече яйца на 70% по-високи цени 

Яйцата за износ поскъпнаха със 70 на сто.

 Яйцата за износ поскъпнаха със 70 на сто.
ISTOCK и Телеграф

Износът на български яйца се е увеличил със 7 на сто през 2022 спрямо предходната година. Родните производители са пласирали 14 тона яйца на обща стойност 24 млн. евро през 2022 г. За сравнение през 2021 г. са изнесени 13 000 тона кокоши продукти, а стойността му е 14 млн. евро. Това означава, че стойността на изнесената продукция се е увеличила със 70 на сто заради по-високите цени. В страната вносът възлиза едва на 2382 тона, а стойността му е 3,6 млн. тона. 

Пенсионери чакат на опашка за преоценен хляб

Покачването на цените на хранителните продукти принуди много русенци да купуват предимно промоционални стоки, за да се справят поне отчасти с инфлацията. Заплатите са същите, цените растат с всеки изминал ден и хората се справят, както могат. Особено тъжна гледка представляват групите пенсионери, които чакат на опашка в големите хипермаркети да донесат преоценения хляб. Така си го купуват на половин цена и със спестените стотинки могат да си вземат нещо друго, в повечето случаи също с изтичащ срок на годност.

Варненци предпочитат мръвка пред скъпия зеленчук

Варненци предпочитат мръвка по 6-8 лева, вместо да купуват скъпи зеленчуци. По магазините в града на тази цена вървят краставиците и доматите.  Дори местните производители се оправдават със скъпите ток и гориво, заради което приравняват цените на продукцията си с вносната. А краставици, домати, зеле, моркови са внос от съседните Гърция, Турция и С. Македония. Спекулативен скок има и при млечните продукти, като обикновено прясно мляко се продава над 4 лева за литър, а стандартна кофичка с кисело мляко от 400 грама е поне 1,50 лв. Сиренето е с двойно по-високи цени по 20 лева килото, а кашкавалът е над 30 лв. за килограм.

Оранжерии затварят, краставиците поскъпват двойно до Великден  

Краставиците скъпи, родни оранжерии затварят.

 Краставиците скъпи, родни оранжерии затварят.

Седем лева за килограм достигна цената на българските краставици в Благоевград. Най-стряскаща е прогнозата, че цената им до Великден вероятно ще поскъпне още толкова. Доматите се продават за около пет лева килото, а зелената салата се предлага за левче бройката. Толкова струват и връзките пресен кромид, пресен чесън, репи, копър и магданоз. Производителите обясняват цените с инфлацията и поскъпването на природния газ. В същото време редица земеделци изоставиха оранжериите си в Петричко и Санданско именно заради невъзможността да отопляват зеленчуците. Десетки парници са обявени за продан, други просто са затворени. Всичко това обяснява скъпотията в зеленчуковите магазини.

Гълъб Донев готви механизъм за наблюдение на пазара

За изработване на механизъм за контрол на цените на стоките на българския пазар и мерки за спекулантите настоява премиерът Гълъб Донев, обяви самият той в сряда. Изненадващо премиерът многозначително посочи, че някои откровено са злоупотребили с темата за ценaта на храната, "като си приписаха заслуги за падането на цените, или като използваха цената на сиренето, за да привличат внимание. В подобни ситуации народът казва "приятелството си е приятелство, но сиренето е с пари". Премиерът не посочи поименно кого визира, но вероятно става въпрос за сменения шеф на държавната млечна компания “Ел Би Булгарикум” Николай Маринов.

По темата работиха Елена Иванова, Жанета Йорданова, Владимир Симеонов, Добромир Радушев