В ече над 3 години „Евроинс“ в Румъния, част от портфолиото на българския „Еврохолд“, е подложена на атаки от хора от румънски финансов регулатор. Това обяви пред БНТ Асен Христов. Председателят на Надзорния съвет на холдинга призова за подкрепа от българската държава във връзка с информацията, че на организирана атака е подложено дружеството „Евроинс Румъния“.
„Работодател сме на 4500 души, собственик на едно от ЕРП-тата, ние сме най-големият холдинг по приходи и по обеми в България, работим в 12 страни, над 2,5 млрд. евро ни е оборота, съставляваме сериозен процент в икономиката и това може да се отрази на цялата икономика“, обясни рисковете той.
Христов очерта и голямата опасност. „Тази компания е инвестирала над 200 млн. в БФБ. Активите в Румъния са над 400 млн. евро – там има много кеш и много книжа на БФБ. Недобронамерен администратор може да предяви тези 200 млн. от българската борса незабавно, въпреки че реално компанията няма нужда от кеш. БФБ е общо 2 млрд., ако има искания за 200 – тя на другия ден ще блокира и ще фалира“, каза той.
Асен Христов увери, че „Еврохолд“ прави всичко възможно да ограничи щетите само в Румъния, но е възможно финансовата криза да се пренесе и в България. „Имаме ликвидност, готови сме на всякакъв международен одит“, категоричен е той.
„Но оставете потенциална финансова криза – ние говорим за Шенген. Представете си да се разрази дори и мини финансова криза. И къде ще ходят двете държави в Шенген?“, попита той.
„В Румъния сме лидер в Гражданската застраховка, имаме и неимуществено застраховане. На няколко пъти Кристиян Рошу (вицепрезидент на АСФ, отговарящ за сектор „Застраховане“), г-н Валентин Йонеску (генерален директор на ГД „Застраховане и презастраховане“) са ни „предлагали“ да се слеем или изкупим „Сити“, която тогава фалираше. Последваха репресивни мерки срещу нас, за да излезе, че ние имаме проблем, а не „Сити“. Последните 4 месеца преди „Сити“ да фалира – те се оказа, че нямаха никакви пари, Рошу даваше изявления колко добре стоят. В същото време стояха по 8-10 часа да правят проверки в нашите офиси“, каза той.
Предложението на румънците е да поставят временна администрация, която да вземе контрола и да разполага с портфейла на „Евроинс“ в Румъния.
„Къде е проблема? Ако това се случи, това значи да се постави под регулация чужд бизнес, абсолютно здрава компания. Това не е първи път, те са го правили с две други компании. Слагат я под регулация, техният администратор казва, че има нарушения и трябва още капитал, идва някакъв фонд отнякъде, внася пари вътре и казва – вече ние сме собственик. Кражба на бизнес с помощта на държавата без тя да разбира“, обобщи той.