0

С лед като не успяха да „циментират“ фиксираните 30% от енергията за сградна инсталация чрез промени в Закона за енергетиката, вкарани със Закона за бюджета, но отхвърлени от парламента, се прави нов опит.

Идеята е пак да се прокара отменената от две инстанции на Върховния административен съд (ВАС) формула 6.1.1 за енергията от сградна инсталация, видя „Телеграф“. Това става чрез включване на промени в Закона за енергетиката в преходните и заключителни разпоредби на Закона за киберсигурност и на Закона за ВЕИ.    

Правила

Вкарването на формулата в Закона за енергетиката през други два закона за по-сигурно противоречи на всякакви правила за приемане на закон и на принципите на правовата държава, коментира за „Телеграф“ юристът Андреан Славчев. Надяват се, че няма да бъде забелязано от депутатите в парламента и ще мине, коментира потребителят Стоян Грозданов.

Формулата за енергията от сградната инсталация е отменена на две инстанции от ВАС. Последният път беше на 25 февруари 2025 г. Решението се основава на техническата експертиза, която не е оспорена от енергийното министерство.

В нея се казва, че формулата е непригодна, защото начислява произволни количества топлинна енергия. Докато изискванията на европейското законодателство е да се начисляват реални количества топлинна енергия на крайните потребители. Другото европейско изискване е да има ясни, лесно проверими сметки, което също не е изпълнено. 

Формулата включва много неясни елементи и като резултат от тях хората, които не потребяват отопление или битова гореща вода в сграда етажна собственост, заплащат сметките на своите съседи, разясни Андреан Славчев.

Чрез тази формула се вкарва всъщност по-голяма сума за енергията, излъчена от тръбите на инсталацията, отколкото реално се отделя от тях. Например министърът предложи излъчената от сградната инсталация топлоенергия да се приеме за 30%, а изчислените по формулата загуби от сградната инсталация във фактурите на хората са 40-45%, посочи Славчев. 

Оспорване

Гражданите нямат пряк достъп до ВАС, както при наредбата. Вкарването на формулата в закона е, за да не могат да я оспорят, поясни Славчев. В този случай единствено остава възможността   хората да сигнализират омбудсмана или президента, народните представители и Висшия адвокатски съвет, главния прокурор, които могат да се обърнат към Конституционния съд.

Съдът на Европейския съюз също може да се произнесе, че отменената формула не отговаря на европейската директива, не е ясна и изкривява потреблението.