М ежду 9000 и 10 000 малчугани в София ще останат и тази година без място в общинска ясла или детска градина. Това заяви пред „Телеграф“ директорът на Дирекция „Образование“ в Столичната община Десислава Желязкова. Тя коментира, че сред родителите има такива, които кандидатстват, но не с цел да бъдат приети в общинска ясла или градина, а с цел да запазят правото си да получават компенсация. „Има и такива, които кандидатстват в ясла само заради точката, която ще получат за детска градина“, обясни тя. С разкриването на 591 места в нови детски градини и 611 от разширения в съществуващи, както и пускането на нова сграда във „Връбница“ до края на годината, има възможност броят на неприетите да падне малко под 9000. Предстои също така да прехвърлим незаетите места за деца със специални образователни потребности, както и тези с хронични заболявания за кандидатстващите по общия ред. „Около 22 000 са направили кандидатури в системата, разкритите места са 13 089. Към момента около 9000 деца няма да намерят своето място в ясла, детска градина и подготвителните групи“, посочи Желязкова. Тя подчерта, че осигуряването на места за 4-годишните е задължително. По думите й са необходими около 450 млн. лв. за изграждане на около 60 сгради на детски ясли и градини, за да се реши окончателно проблемът с недостига на места, като към момента те са поискали помощ от държавата, но засега такава не им е предложена. Желязкова каза още, че броят на децата непрекъснато расте. „Всяка година те нарастват с около 1000. Това са новите места, които разкриваме всяка година“, заяви тя и добави, че проблемът е в новите квартали на районите „Витоша“ и „Триадица“. Предстои до юни 2026 г. там да бъдат отворени нови градини, които се изграждат по ПВУ.
Страната
Остър недостиг на места има и в Пловдив, но той засяга предимно яслите. Според анализ на класиранията са необходими поне още 60 яслени групи, за да бъдат приети всички желаещи. Това обаче се оказва сложна задача, тъй като свободните общински терени, които могат да бъдат застроени, са на привършване и са по-малко от необходимите. След третото текущо за тази година класиране за прием от 942 кандидатствали за 159 места в ясли и градини са приети 91 деца – 27 за детските ясли, 34 за първа възрастова група, 17 за втора възрастова група, 7 за трета група и 6 за четвърта възрастова група.
Наближава стартирането на кампанията за кандидатстване за първото основно класиране за новосформираните първи групи за прием в детските градини от учебната 2025/2026 година – за децата, родени през 2022 година. Родителите ще могат да подават своите електронни заявления след 09.04.2025 г., когато е срокът за обявяване на свободните места от директорите. Класирането е на 13.05.2025 г., а срокът за кандидатстване – 12.05.2025 г.
Във Варна неприетите през 2024/2025 г. в първа градинска група са 62 деца, като държавата изплаща компенсации на 56 семейства за учебната 2024-2025 година, съобщиха за „Телеграф“ от Дирекция „Образование и младежки дейности“ към община Варна. На 15 май черноморската ни столица отваря електронната система за прием в детските градини за учебната 2025-2026 година, а през април предстои да бъдат обявени свободните места.
Родителите в Русенско и Пиринско не познават проблема на столичани, като в Благоевградско проблемът е бил решен с увеличаване числеността на групите – от 22 на 30. Общината там има и проекти за строеж на нови две детски градини, за да бъде решен изцяло проблемът с приема на малчуганите и да се намали броят на децата в групите. По този начин ще се гарантира и по-добро обучение на хлапетата, ще се улесни и работата на учителите. Няма да им се налага да работят едновременно с 30 деца, а с 20-22 деца.
Компенсации
Компенсациите се изплащат за два месеца, като след края на периода в рамките на нови два месеца трябва да се изплатят, обясни Желязкова. „Ако трябва да се платят за ноември и декември, те се изплащат към края на февруари“, обясни тя и добави, че има забавяне, но на 24-ти сумите са преведени към общините. Към момента размерът на компенсацията е в размер на 520 лв. на месец, като вече се обсъжда тя бъде увеличена на 580 лв. Желязкова обясни, че колко ще бъдат изплатени зависи от това колко дни е посещавало ясла или градина детето. „За 2024 г. изплатените компенсации за деца до 3-годишна възраст са 13 645 290 лв. А за градинската група са 8 697 245 лв.“, посочи директорът. Тя коментира, че настоящата процедура е много сложна и се надяват да има промяна, като според нея най-удобно е да се предоставя фиксирана месечна сума на всяко неприето дете, а оттам нататък родителите да преценяват дали да запишат детето си в кооператив, дали да вземат детегледачка или да използват почасови услуги за отглеждане.
В Сандански въвеждат електронен прием за първи път
Все повече общински администрации въвеждат електронни системи за прием. Това за първи път ще се случи и в община Сандански. От 1 април се отваря системата за кандидатстване в детските градини на територията на общината.
Кандидатстването в общинските детски заведения ще се осъществява чрез регистрация в специална платформа, която е достъпна и на официалната страница на община Сандански. Системата за електронен прием в детските градини ще бъде отворена до 7 април. При регистрация родителят трябва да има валидна електронна поща, на която ще получи известие за статуса на регистрацията си. Въведените данни се обработват автоматично и се проверяват служебно за коректност и достоверност.
Електронната система предоставя актуална информация за кандидатстване и прием в яслените групи и детските градини, свободните места, списъци с приетите деца, график за дейностите по приема на децата, актуални данни за контакт с детските градини и ясли, актуална Наредба за условията и реда за записване, отписване и преместване на деца в яслени групи към детски градини и в общинските детски градини. Списъците с класираните деца ще бъдат обявени на 15 април.
Ще строим, но няма кой да работи в тях
Ще строим нови сгради, но в тях няма да има кой да работи. За това алармира директорът на Дирекция „Образование“ в Столичната община Десислава Желязкова. Поводът за притеснението е случаят с новооткритата ясла в район „Изгрев“, в която заради липса на медицински сестри от шест групи са приети деца само в две от тях. Въпреки че са постигнали компромис в една група да работи една вместо задължително две сестри, има случаи, в които не могат да намерят и една, за да може да изпълнят нормативното изискване. Желязкова коментира, че възнаграждението е добро – 1980 лв., като това е стартова заплата, към която се добавя клас „Прослужено време“ и се дава ДМС. Директорът разкри, че заради задълбочаването на проблема през тази година за първи път яслени групи в детските градини се преобразуват в първа градинска, което пък дава шанс да бъдат приети повече деца за сметка на бебетата. Желязкова каза, че има недостиг и на непедагогически персонал и готвачи, но причина за това са ниските заплати, които са малко над 1000 лева. По думите й обаче вариантът децата да се изхранват с кетъринг от една страна не е изгоден, а и рядко е по-вкусно от сготвеното в кухнята.
По темата работиха: Владимир Христовски, Владимир Симеонов, Жанета Йорданова, Любомир Славов
