С ъкровище от стари ценни икони над 70 г. прашасвало в таванско помещение на православния храм „Свети Георги“ в Русе.
Това са едни от най-добрите образци на зографи от Тревненската иконописна школа, създадени специално за освещаването на църквата през 1843 г. Сега 35-те произведения са подредени в изложба и могат да се видят в една от залите на Русенската художествена галерия.
Иконостас
Творбите са от стария иконостас на храма с автори Захария Цанюв, Йоаникий папа Витанов, Димитър Кънчов, които са от най-известните фамилии тревненски иконописци.
„Когато през 2004 г. правех проучване във връзка с дипломната си работа по изкуствознание, попаднах на тези ценни произведения. Интересуваше ме точно този период – на Възраждането“, разказа пред „Телеграф“ уредникът в Художествената галерия Мария Тодорова, която е „виновникът“ иконите отново да видят бял свят.
Със съдействието на отец Владимир Константинов от храма „Свети Георги“ и тогавашната директорка на галерията Елена Великова били проведени разговори с ръководството на митрополията ценните творби да бъдат предадени за съхранение в Художествената галерия.
Освещаване
Лично Русенският митрополит Неофит, станал по-късно Български патриарх, извършил освещаването на иконите, когато те постъпили в новия си дом. Въпреки че 7 десетилетия иконите са били прибрани, без някой да полага грижи, те са сравнително добре запазени. Сред иконите са тези на Христос Пантократор, Света Богородица, св. Йоан Кръстител, св. Георги,св. Спиридон, св. Харалампий, Архангел Михаил, Покров Богородичен и др. Иконата на св. Георги със сцени от живота му била подарена през 1857 г. на храма от кръчмарския еснаф. Ценните творби си остават собственост на Русенската митрополия.
Жанета Йорданова