120-килограмова икона на св. цар Борис-Михаил с венецианска мозайка бе поставена в единствената му църква в София, намираща се в ж.к. „Овча купел“. Предстоятелят на храма отец Димитър Кабуров съобщи пред „Телеграф“, че реликвата ще бъде осветена на на 2 май, когато Църквата чества паметта на Покръстителя.
„Изработката е изключително ювелирна. Дело е на едно семейство творци: мъжът е италианец, а съпругата му, нашата сънародничка, е завършила в неговата родина този вид приложно изкуство. Техни работи по православния канон, разбира се, има вече в Самоковския девически манастир „Покров Богородичен“, в Лопушанския „Свети Йоан Предтеча“ и на други места“, разказа отецът. Описа, че иконата е изработена от стотици камъчета, върху които е положено златно 14-каратово покритие.
Качество
„Аз като богослов съм далеч от начина на правене, но храмовата икона наистина стана много качествена и красива. Грее с изключително много цветове и нюанси. Не потъмнява и не изсветлява от различните метеорологични условия. И ако се пази и умишлено не се унищожава, на практика е вечна“, убеден е клирикът. Информира още, че като габарити фреската е доста внушителна с размери 2,4 м на 1,2 м, а теглото й е над 120 килограма. В сряда бе качена и монтирана над входа на черквата, където ще посреща вярващите поколения наред. На самия празник – 2 май, пък ще бъде осветена.
На въпрос за цената й отец Димитър отговори, че не е ниска, но с Божията помощ са успели да осигурят средствата.
„Все пак това е светецът, благодарение на когото ние сме православни християни. Дано Бог да дава чрез него молитвено застъпничество на квартал „Овча купел“, а и на целия ни народ“, помоли се духовникът.
Моисей
Той сравни приемането на християнството през IX век със старозаветната история за Моисей, който спасил евреите от египетско робство. А след това, лутайки се 40 години в Синайската пустиня, най-накрая всички достигнали до Обетованата земя. „Както неговото дело е толкова значимо за богоизбрания народ, така и за нас, българите, изборът на св. княз Борис I да приеме православието е едно спасение за нашата нация. Това ни даде не само духовно обединение, но и признание като държава, неразделна част от цялата европейска цивилизация“, обобщи отец Кабуров.
Имоти
Той обаче съжали, че средновековният владетел е от малкото ощетени наши светци, тъй като в цяла София няма друг енорийски храм в негова чест.
Този функционира от 2000 г. Вдигнат е в покрайнините на столицата от алтернативния синод по времето на църковния разкол у нас. В последните години имаше проблеми, от една страна, с набезите на апаши, а от друга – с презастрояването в района и някои апетити към църковния двор.
Интервю с отец Димитър Кабуров четете идната сряда (7 май) в безплатното приложение на вестник „Телеграф - "Чудеса и Вяра“!
