0

Р одителите вадят между 90 и 200 лева за усвояване на таблицата за умножение на малките ученици. Скоростните курсове дни преди старта на учебната година са изключително актуални. Местата за най-малките деца от начален курс вече са почти запълнени, показа проверка на вестник „Телеграф“. 

Между 200 и 360 лева пък струват курсовете за освежаване на знанията на по-големите ученици след лятната ваканция. Тяхната цел е преговор по ключови теми буквално дни преди 15 септември. Могат да се посещават както присъствено, така и онлайн. Бързите опреснителни курсове се предлагат най-често по български език и математика и са насочени към по-големите ученици, като целта е те да преговорят важни теми и да се подготвят за входното ниво. Курсовете са по 3 часа и 15 минути и се провеждат седмица преди старта на учебната година. 

Мераклии

Най-много мераклии обаче има за курсовете, които подготвят бъдещите първолаци, както и малките ученици от 1-ви и 2-ри клас. Малките залягат на учебниците по 2 часа и 10 минути в продължение на пет дни. „Курсът е подходящ за деца, на които им предстои да бъдат първи клас, и за родители, които искат да подсигурят върхови постижения на своите деца. Те помагат да се подготвят за предстоящите предизвикателства в училище. Курсът може да бъде полезен и за по-големи ученици с пропуски в материала, които изпитват затруднение при гладкото четене“, отбелязват учебните центрове. 

За първолаците се предлагат и уроци, с чиято помощ децата да се научат да изписват българските ръкописни букви. Най-актуални обаче са уроците, които помагат в усвояването на таблицата за умножение. Тук цените варират от 90 лева до 200 лева в зависимост от продължителността на заниманията. Някои ученици наваксват пропуските в знанията си за 4 дни.

Наизустяване 

Често началните учители наблягат на наизустяването на таблицата за умножение. Това обаче е погрешно и опасно за по-нататъшното развитие на детето. В дългосрочен план това води до проблеми с делението и решаване на текстови задачи. При по-големите деца то създава трудности при решаването на обикновените дроби. Запаметяването е важно, но то трябва да се случи, след като учениците са разбрали същността на умножението, обяснява учител, който предлага курс за усвояване на таблицата. 

Школите провеждат и уроци по скоростно четене. Те са предназначени за деца от 7 до 16 години. Целта на курса е да развие в детето любов към четенето. След завършване на курса малчуганите четат 5 или повече пъти по-бързо, като вникват и запомнят прочетеното. За първокласниците, които ще прекрачат прага на училището догодина, се предлагат уроци, които стартират от есента. Тяхната цена е между 1000 и 1200 лева. Обучението продължава до май. В тези групи се включват 6-7-годишни деца в предучилищна възраст. Местата се запълват още през лятото, а стартът на обучението е през септември или октомври. 

България е с една от най-дългите ваканции 

България е една от европейските страни с най-дълга лятна ваканция. Това заяви пред БНР Яна Алексиева, изпълнителен директор на Асоциация „Родители“.

След това започва една доста интензивна и наситена учебна година с липса на възможност децата регулярно да отдъхват качествено, добави тя. Очаква се решението на МОН за това кога и колко ще почиват учениците през новата учебна година.

От ведомството вече публикуваха за обществено обсъждане графика за учебното време. То приключи и в момента се обобщават постъпилите становища и предложения на заинтересованите страни. След това предстои издаването на заповед за окончателно утвърждаване на графика за ваканциите.„Хоризонт“ научи, че е възможно новият график да съдържа съществени промени спрямо първоначалния му вариант, срещу който възразиха немалко родители. Те не одобряват практиката на просветното министерство да обявява за ваканции официални празници и почивни дни, които така или иначе са почивни за всички граждани.
КАРЕ: 

Директори настояват: До 30% увеличение на учителските заплати

Между 20 и 30% увеличение на учителските заплати е добре да се обмисли в следващия бюджет за 2025 година. Това заяви директорът на 119-о училище Диян Стаматов. С идеята на правителството минималната работна заплата да се повиши от 1.01.2025 с 15,5%, разликата между нея и стартовата учителска заплата става 600 лева. Изоставането на учителската заплата от средната работна заплата е с около 15%. 

Необходимо е и обмисляне на сериозна промяна в средствата за средно образование, които са по отношение на издръжка, квалификация на учителите и единен разходен стандарт за учениците. Проблемът с недостига на кадри по математика, физика и природни науки ще се задълбочава с всяка изминала година. Обмислянето на мерки в подкрепа на такива специалисти или на хора, които биха се съгласили да преподават тези предмети, трябва да се реализира бързо и спешно, отбеляза още Стаматов.