0

С нулев ДДС е масовият хляб на България. Луксозните хлябове и в момента се облагат с 20% ДДС, но това са хлябове по джоба на много малка част от населението. Масовите видове хляб се използват от нискодоходните групи. Над 3 милиона души ежедневно слагат на трапезата си тези видове хляб като основна храна. Това каза пред БНР Мариана Кукушева, председател на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите.

2 лева са 1 евро. При минимална пенсия 260-270 евро, 30 евро за хляб на месец ще заминават директно от пенсията, пресмята тя.

Удължаването на мярката за нулев ДДС не беше разгледано от парламента, напомни Кукушева.

"Тези 20% ДДС в цифрово изменение означават, че ако приемем средна цена на един масов хляб 1,60 - с начисляване на ДДС неговата цена се превръща в 2 лева. Би могло да има и различна от тази цена, но не мога да кажа колко, тъй като не работим в условията на картел."

ДДС се плаща от крайния потребител, подчерта Мариана Кукушева.

Ако се върнат 20% ДДС, ще се появи сивият сектор, който преди въвеждането на тази социална мярка достигаше 50%. Тази социална мярка постигна осветяване на бранша изцяло, коментира тя.

Пазарната картина по отношение на основния продукт ще се промени, категорична е тя.

Въпреки че професиите хлебар и сладкар вече са защитени и има специализирани училища, заетите от третия свят в бранша са над 30% и този дял расте, обясни още Кукушева.

По думите ѝ, няма желаещи да упражняват тази професия въпреки по-високото заплащане в сравнение с други браншове.

"Въпросът с кадрите изисква силна национална политика с конкретни мерки. Това е въпрос, който не е просто свързан с демографската криза, изисква силна държавна намеса."