Б ългарин е живял най-дълго на планетата!
Това се опитва да докаже културният антрополог гл. ас. д-р Росен Гацин от Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей при БАН, обяви пред „Телеграф“ самият той.
Историята на дядо Йончо, навъртял 130 лазарника, кандидатства за „Книгата на Гинес“, но процедурата все още е в начален етап.
Книга
В момента в нея като най-дълго живелия човек на планетата е вписана французойка, достигнала 122 години. „С мен се свързаха родствениците на човека. През лятото на 2024 г. организирахме теренна експедиция и открихме паметник на човек, живял 130 години. Той се е казвал Йончо Цолов Пеловски“, разказа пред вестник „Телеграф“ младият учен. В рода от много време се знае и се носят легенди за него.
Надгробната плоча на фамилията.
На надгробната паметна плоча е изписано: „Тук почиват баща Йончо на 130 г., син Иван на 103 г., син Кръстио на 106 г.“. Столетникът имал трима синове. Двама от тях починали над 100 години, като баща им ги надживял, а третият доживял над 90. Първото доказателство, че този човек е доживял тази възраст, е паметникът му. Второто е актът за умиране, както се наричал смъртният акт по онова време. Той е взет официално от кметството, където четем иманата на съответната личност и на колко години е.
През лятото ученият направил експедиция.
Има свидетели, които са се подписали. Актът е издаден през 1907 г. Всички доказателства до момента водят към това, че той е роден през 1777 г. В периода, в който той е роден, трудно може да бъде намерен акт за раждане. В момента се превеждат османски регистри, където могат да се намерят такъв тип документи“, разказва още ученият.
Земеделец
В акта за умиране пише, че той бил земеделец, по вяра - православен, по народност - българин. Водил е напълно естествен живот. Няма някакъв прецедент в неговото ежедневие или храната му. Нямаме доказателства, че той е ял някаква суперхрана. Има друго интересно нещо обаче - в селището, в което е живял, което ще бъде обявено днес по време на изложбата, има лековити извори. Те са помагали на местното население да се лекува от кожни възпаления и други болести. Досега най-възрастният човек, живял у нас, е починал на 128 години. Той се е казвал Кръстю Бешев Илянов от село Пордим.
Спомени за 130-годишния дядо Йончо има в родовата памет и в родословното дърво, което днес ще бъде представено в авторската изложба „Кодове на идентичност“ на гл. ас. д-р Росен Гацин в Националния антропологичен музей към Институт по експериментална морфология, патология и антропология с музей при БАН.
Показват първото либе на Ботев
Снимка на първото либе на поета Христо Ботев ще бъде показана на изложбата. Стихотворението „До моето първо либе“ и „Пристанала“ на Христо Ботев са писани до Мина Горанова, която е негова втора братовчедка. Правнучката на Мина Горанова днес ще бъде на откриването на изложбата.
На нея ще присъства и праправнукът на дядо Йончо, който носи същите имена като него. Той се казва Йончо Пелов и е професор, казва още културният антрополог.
Милена Димитрова