О бщият размер на щетата и бюджета от неплатени данъци и осигурителни вноски в бранша фризьорство и козметика възлиза на над 32 милиона лева на година. Това казва в подкаст на Националната агенция за приходите Катя Цветанова – главен експерт по приходите в дирекция „Управление на риска“.
През 2021 г., когато е извършено последното до момента оценяване, потреблението на разкрасителни процедури е за над 642 млн. лв., а нарастването е с повече от 62% спрямо 2013 г.
Надолу
Укритите приходи и рисковите лица в сектора са намелели с 10% през последните 10 години, което се дължи на усилията на НАП да насърчи доброволното спазване на данъчното и осигурителното законодателство и да санкционира нарушенията. „Изпращаме напомнителни и предупредителни писма“, даде пример експертът и посочи, че същевременно се извършват и контролни действия за установяване на допуснати нарушения и тяхното отстраняване.
Анализите сочат още, че голяма част от лицата допускат нарушения поради незнание или небрежност.
Дял
„Най-голям дял в общия размер на загубите за фиска (43-44%) се дължи на недекларирани осигурителни задължения, тъй като лицата, извършващи дейностите в сферата за красота и здраве, най-често са самоосигуряващи се лица и дължат социални и здравни вноски за своя сметка. Налице е също установена щета от неплащане на ДДС и подоходни данъци от физически и юридически лица.
Често те не отчитат в пълен размер приходите си от продажби, като не издават касов бон при наличие на задължение за това – най-често чрез използване на ваучери, плащане през интернет или при други безкасови постъпления“, каза още Цветанова. От НАП напомнят, че всички лица и всички временно действащи обекти, като павилиони и шатри за масаж на плажа също трябва да декларират приходите си и да заплащат данъци и осигуровки.
София Симеонова