Ч овешката еволюция е приключила. Нашият вид е на прага на „тясно място“ - много тесен път към оцеляване.
Но можем да се справим. И до края на XXI-ви век на Земята ще живеят четири вида хора. За щастие, един от тях сме ние, Homo sapiens. И ще създадем още три, благодарение на ДНК интервенцията и новите технологии. Тази прогноза е дадена от авторитетния антрополог Юдалд Карбонел, откривателят на един от древните човешки видове.
През целия си живот той е изучавал нашите предци. И сега е успял да разбере накъде се е насочила еволюцията ни. Ученият наскоро публикува книга, озаглавена „От пещерата до космоса: Нови хоризонти за човешкия вид“. Карбонел веднага бърка в миналото и дава примери от далечните дълбини на хилядолетията: това вече се е случвало! И ако се е случило, защо да не може да се случи отново?
Юдалд Карбонел и Ровира е роден в Испания през 1953 г. Той получава докторска степен по геология от университета „Пиер и Мария Кюри“ в Париж и докторска степен по история от университета в Барселона, което само по себе си е необичайна комбинация. Изследовател и професор в университета „Ровира и Вергилий“ в Тарагона (Испания). От 1991 до 2024 г. той ръководи изследвания на обекта Атапуерка в Испания, един от най-важните в света за разбиране на човешката история. През 1994 г. той открива неизвестен досега вид примитивен човек, Homo antecessor („човек-предшественик“). Смята се, че тези „предшественици“ са първите, които са се заселили в Европа преди 800 хиляди години, а след това са били заменени от неандерталците и Homo sapiens, нашите предци.
Според най-новата тория на Карбонел до края на този век (тоест, след 75 години,, най-късно - през 22-ри век, на Земята ще живеят четири вида хора. А именно:
1. Обикновени хора. Хора като нас. Заченат, роден, отгледан по естествен път.
2. Хора, „проектирани“ в лаборатории. Фантазия? Не съвсем. В днешно време процедурата ин витро не е изненада за никого. Можете ли да си представите какво биха казали за раждането на бебе в епруветка преди сто години? Говорим за нов етап от развитието на тази технология. Homo editus, Карбонел нарича този вид - редактираният човек.
3. Хора, които са променили ДНК-то си, за да избегнат или излекуват болести. Близо, но не е същото - аналогията тук е по-скоро с трансплантацията на органи. Отново, преди сто години, трансплантациите на бъбреци, черен дроб и сърце, меко казано, не изглеждаха много реалистични. И така, защо „ремонтът“ на човешката ДНК не може да се превърне, ако не в рутинна, то в масова операция?
4. Киборги - това са хора, свързани с чипове и компютри. Е, поне това е фантазия? Също така не. Илон Мъск е готов да имплантира неврочипове на колкото се може повече хора.
„Дори ако един вид изчезне, останалите ще имат шанс да оцелеят“, разсъждава прагматично Юдалд Карбонел. - Това вече се е случило преди 40 хиляди години - от четири или дори пет вида, които едновременно са съществували на Земята, е оцелял само един.