Н ад 500 хиляди евро награда и 150 хиляди евро оперативни разходи били предложени на БГ шпионите, станали известни като Миньоните. Това стана ясно по време на заседанието на съда в Олд Бейли, на което на шестимата българи – Орлин Русев, Бисер Джамбазов, Катрин Иванова, Ваня Габерова, Тихомир Иванчев и Иван Стоянов, бяха произнесени присъди за шпионаж в полза на Русия.

Шестимата отнесоха от 5 до 10,8 години затвор за това, че от 2020 до 2023 г. са събирали информация в рамките на 6 операции. Придобитата информация била предавана на сочения за руски агент Ян Марсалек. За шеф на шпионската клетка английското разследване сочи Орлин Русев, който спускал задачите на Джамбазов, а той от своя страна ги разпределял надолу по веригата.

Бандата шпиони

 Бандата шпиони
Screenshot/DailyMail

Заплащане

Съдия Никълъс Хилиард съобщи, че нашенците донасяли в полза на Русия за пари. В залата бе цитирано съобщение на Ян Марсалек от 23.02.2022 г. до Русев, в което първият съобщава на втория, че кандидатства за бюджет за 1 млн. евро.

Съдия Никълъс Хилиард

 Съдия Никълъс Хилиард
Screenshot/BBC

След това Русев се обадил на Джамбазов и му обяснил, че им предложили 500 хиляди евро награда и 150 хиляди евро за оперативни разходи. Обмислял обаче да поиска между 700 и 750 хиляди евро.

В залата стана ясно още, че има данни, че Марсалек е плащал на Русев и в криптовалута. По делото има данни, че Русев е превел директно на Джамбазов 204 хиляди евро.

Иванова прибрала 149 978 евро, част от които били преведени директно от Русев. Стоянов и Иванчев пък придобили съответно 12 хил. евро и 15 хил. евро. Габерова пък получила почти 30 хиляди евро. Не е ясно обаче дали това са суми, получени за една задача, или за цялостната им дейност.

Задачи

Задача номер едно била да следят и евентуално да отвлекат журналиста Христо Грозев. Друг журналист, който попаднал в полезрението на шпионската мрежа, е Роман Доброхотов. В съда беше цитирана комуникация между Марсалек и Русев.

В нея агентът казва на българина, че Доброхотов го очаква атака с „Новичок“. Задача номер 3 била политикът от Казахстан Бергей Рискалиев, който също трябвало да бъде следен и сниман. При задача номер 4 трябвало да се организира фалшив протест пред посолството на Казахстан в Лондон.

част от оборудването на бандата шпиони

 част от оборудването на бандата шпиони

Следващата задача била американска база в Щутгарт, където се обучавали украински части. Последен в списъка на БГ шпионите бил руски гражданин – Кирил Качур, който трябвало да бъде върнат на руска територия.

Именно заради него през септември 2021 г. Марсалек пратил съобщение на Русев с текст: „Трябва да отвлечем някого и да го доставим в Русия.“ Засега не е известно някоя от мишените да е пострадала физически.

Наказания

Най-тежката присъда от 10 години и 8 месеца получи Орлин Русев, който бе определен от съда като организатор на шпионската клетка. Като следващия в йерархията съдът посочи Бисер Джамбазов. Той получи присъда от 10 години и 2 месеца затвор.

И двамата признаха вината си още в началото на процеса. Максималната присъда, която обвинените в шпионаж в полза на Русия можеха да получат според английското законодателство, е 14 години затвор. Катрин Иванова бе осъдена на 9 години и 8 месеца, а козметичката Ваня Габерова ще лежи 6 години и 8 месеца.

жилището, обитавано от бандата

 жилището, обитавано от бандата
Архив

Съдът обърна специално внимание на здравословното състояние на Габерова, която обявила, че страда от клаустрофобия, особено когато трябвало да я конвоират с бус. Имала тревожни мисли за самоубийство.

Освен това се оплаквала, че в ареста й дават храна, към която е алергична. Тихомир Иванчев отнесе 8 години затвор, а Иван Стоянов – 5 години затвор. В съда бе съобщено, че след като изтърпят част от наказанията си, нашенците ще бъдат депортирани в България.

Оборудване

По време на разследването стана ясно, че нашенците разполагали с внушителна техника. В жилището на Русев били открити 11 дрона, множество телефони и СИМ карти, шпионска техника – най-скъпата и внушителна е кетчър, който прихващал разговорите по телефон от разстояние, камери, скрити в бижута и аксесоари, както и в плюшени играчки Миньони.

Архив

Част от шпионската техника е намерена и на адреса, ползван от Иванова и Джамбазов. Сред причудливите джаджи имало и датчици за дим с камери, както и записващи устройства, скрити в компютърна мишка или пък закачалка. Интересното е, че записващите устройства се активирали с глас, за да се пести от батерията.

Архив

Шпионите разполагали и с устройство, наречено „Пандора“, с което се клонирали ключове на автомобили, както и карти за достъп до различни сгради. Сред оборудването имало принтери, на които се печатали лични документи на различни имена, над 200 мобилни телефона, стотици СИМ карти и пр. Голяма част от техниката била открита в обитаван от Русев хотел.

Той обичал да го нарича щабквартирата на Индиана Джоунс. Хотелчето е в Грейт Ярмут и е на метри от морето. Нарича се „Хайди“.