- Д-р Иванов, как се провежда изследването за наличие на вируси чрез проби от отпадните води?
- Ще започна малко отдалече. Преди две години Европейската комисия финансира проект за наблюдение на патогенните вируси в отпадните води. Теорията е, че когато боледуваме, всички тези патогени се отделят заедно с екскрементите ни и след това могат да бъдат открити и измерени точно в отпадните води. То позволява, без да изследваме пациенти, да знаем от какво боледуват хората в съответния град. Обикновено проби се взимат на вход към пречиствателна станция за отпадни води. След това се носят в лаборатория, което е една доста дълга процедура за обработка, която за първи път се прави в България. Това, което правим, е, че тестваме отпадните води за набор от 15 вируса.
Това се основните вируси, които предизвикват епидемии. Това са COVID, грип, респираторни вируси, чревни вируси, ентеровируси, норовируси и други, които хората не са ги чували. Следим и количеството на вируси и когато повече хора се разболяват, може да кажем, че има епидемиологична ситуация, тъй като нараства броят на заболелите от съответния вирус. С това изследване може да кажем дали има епидемия от съответен патоген. Това нещо го правим от малко повече година и може да дадем в ретроспекция как се е развивала епидемията от COVID.
- В кои градове се взимат проби?
- В проекта са включени четирите най-големи града – София, Пловдив, Варна и Бургас. Периодично взимаме и от други места, като например последно взехме от Банско. В София взимаме всяка седмица проби, в Пловдив – два пъти в месеца, а във Варна и Бургас – един път месечно, но има и изключения.
- Скъпо ли е това изследване и може ли да се разшири обхватът му?
- Не е много скъпо, но в момента по него работим четири-пет човека, като само един е на пълен работен ден. Но ЕС финансира създаването на нова лаборатория специално за тази цел, така че оттук нататък може да се разширяваме и в други градове. Но е важно и държавата да припознае тази програма, нещо, което в други десетина страни от ЕС се финансира директно от Министерството на здравеопазването, а в България министерството дори се прави, че не съществуваме.
- Да разбирам ли, че не използват резултатите от тези изследвания за въвеждане на мерки или по друг повод?
- Министерството е наясно с резултатите от нашите изследвания, дори има експерти, които ги цитират, но изобщо не посочват откъде разполагат с тези данни.
- Как може да се използва това изследване и може ли да се предотврати разпространението на вируси и на епидемии?
- Откакто извършваме тези изследвания, вече около 10 пъти отправяме предупреждения, когато сме установили наличие на много заболели от COVID. Миналата година през лятото започна епидемията от COVID, като инфекцията беше установена и в Гърция от лаборатория, която тества отпадните води като нас. След това ние установихме ръст на разболелите се през юни, тогава дори имаше смъртни случаи.
Тогава хората го мислеха за летен вирус, защото болестта протича леко. Но реално някакви по-сериозни мерки и предупреждения за риск от епидемия нямаше. В последно време пък наблюдаваме засилване на стомашно-чревните инфекции. Взехме проби и от отпадната, и от питейната вода и идентифицирахме причинителя и се оказа един по-особен норовирус. Оттам нататък, като има яснота какъв е причинителят, знаеш и как да се бориш с него. При конкретния вирус борбата срещу него е просто поддръжка на добра хигиена.
При наличие на тази информация лекарите, които преглеждат и установяват проблема, могат да използват информацията за конкретния вирус за изписване на терапия и лечение. Не при всички вируси има някакви специфични терапии, но могат да се вземат мерки и колкото по-рано, толкова по-добре.
- Какви са резултатите от изследванията на отпадните води за COVID?
- Миналата година COVID протичаше като летен грип и изглежда като прочутата настинка. Заради това обаче и много хора не обърнаха внимание и се разпространи бързо. Има обаче случаи, при които има усложнения въпреки безобидното протичане.
- Съвпадат ли резултатите от вашите изследвания с регистрираните заболели от въпросните заболявания?
- Не може да се направи пряка връзка, защото напоследък не се публикува статистика за броя на заболелите от COVID. Въпреки че бихме искали да видим корелацията. Но ще дам един пример. През януари и февруари се говореше за грипна епидемия, обаче това, което ние намирахме като количество в отпадните води, изобщо не съответстваше на това, за което се говореше. Тоест, да, имаше грип, но той беше много по-малко от други респираторни заболявания. Много повече бяха аденовирусните заболявания, което е също масов вирус. Имаше и много коронавируси, различни от COVID. В началото на февруари започна една вълна от респираторен синцитиален вирус (RSV). Тоест това изобщо не беше грипна епидемия.
Това беше епидемия от голям набор от респираторни вируси и бактерии, а грипът беше просто върхът на целия букет от заболявания. Говореше се основно за грип, защото повечето усложнения са причинени от него.
- Може ли с този метод да се хване епидемия от варицела?
- Да, ние няколко пъти хващахме варицелата. Например миналата година през лятото открихме и варицела. Ние периодично хващаме варицела, но в малки количества, тоест броят на заболелите не е много голям. Има пикове, но те са веднъж или два пъти в годината. Но отскоро тестваме и за варицела и не е трудно да обобщя някакви резултати.
- Министерството на здравеопазването обмисля да направи ваксина срещу варицела, част от задължителните имунизации. Трябва ли това да се случи?
- 99 на сто от децата със сигурност прекарват варицела и то остава за цял живот. Това е вирус, след като се разболееш, вирусът остава в теб. И затова понякога при хора над 50-60 години се получава реактивация и получават херпес зостер. По-добре хората да не се заразяват от варицела и да използват ваксини, а не да се разчита на естествено преболедуване. Също така смятам, че ваксините за папилома вирус трябва да са задължителни за предпазване от тумори. България е много назад във ваксинацията, защото никой не обяснява на хората колко страдания спестява ваксинацията. Въпреки че нито една ваксинация не е перфектна.
- Но хората казват, че въпреки ваксините, например срещу грип, пак са се заразили.
- Да, но не са били болни от грип, а от някои от другите стотици респираторни заболявания. Това, че човек се ваксинира срещу грип, не му гарантира, че е устойчив към всички вируси, които предизвикват подобни симптоми. Но грип се прекарва най-тежко и най-често се стига до усложнения и затова ваксината му гарантира, че няма да влезе в болница заради грип.
- Има ли зависимост от периода в годината за бум на заболелите от вирусни и бактериални инфекции?
- Да, има. Например миналата година коронавирусите започнаха в жегите и първият пик беше в края на юни месец, след това имаше успокояване. След това в края на септември и началото на октомври имаше втори пик. След това имаше дълго и постепенно спадане до началото на тази година. И през първите два месеца на тази година почти не откривахме коронавирус, тоест той изчезна точно през зимните месеци. Противно на логиката за повечето респираторни вируси, които се появяват през зимните месеци, но явно не се чувстват добре в студа. След това в рамките на две-три седмици отново имаше бум на коронавируса.
- На какво се дължи това?
- Всеки вирус има някакви специфики. Както казах, повече от два месеца нямаше COVID, но пък имаше масова заболеваемост от респираторно сенцитиален вирус, който е много опасен, особено за малките деца, който преди това не го откривахме повече от половин година. Но изведнъж имаше огромен пик на заболеваемостта сега през зимните месеци.
- В края на миналата година здравните власти в Европа предупредиха, че е нужно да се обърне внимание на имунизациите срещу полиомиелит, след като вирусът е открит в отпадни води в Германия, Полша и Испания. Може ли да се направи подобен мониторинг за заболяването тук?
- Да, може да се направи и дори беше включен в първоначалната програма. Но след като го обсъдихме, ни казаха, че ваксинационното покритие в България е добро и не се очаква подобен проблем и затова ние го отложихме. И сега обаче ние мислим да го включим и него, но трябва да се знае, че ние не може да правим изследвания за всички вируси. И тъй като в България се смята, че населението е ваксинирано и не е много целесъобразно, но въпреки всички можем да го преразгледаме. Освен това ние пазим пробите от началото на мониторинга, тоест може и в ретроспекция да видим дали този вирус ще се хване. Когато става въпрос за полиомиелит, ваксинационният щам може да живее в хората, но той не ги разболява и много често се открива ваксинационният, а не другият щам. Същото се отнася и за морбили. То се открива в България, но главно сред ромското население. Има много специфични географски локации за тези проблеми.
- Тази година ще тествате ли морската вода и кога?
- В момента наблягаме върху дейността, свързана с наличие на вируси и отпадните води. А за морските води тази година ще бъдат малко пренебрегнати, защото нямаме физическа възможност всичко да правим. Може би ще обиколим някои точки от предишни години, за да видим дали има някаква промяна.
Това е той:
- Д-р Сергей Иванов е молекулярен биолог
- Експерт по качеството и безопасността на храните
- Защитава дисертация в БАН, свързана с остатъчните количества пестициди в растенията
- От 2008 г. е управител на Центъра по биология на храните
- Водещ изследовател и ръководител на научната група „Микробиологични рискове в околната среда“ към Софийския университет
