- Проф. Стефанова, вече имаме шеф на НС, как ви се стори целият този процес по избор?
- Беше мъчително достигането до решение. В някакъв момент надделя разумът и НС трябва да започне работа. Дори и да не се стигне до формиране на редовно правителство, НС трябва да функционира, за да се стигне до предсрочни избори. Видяхме, че това се постигна с много усилия, безкрайно много гласувания. Въпреки всичко и този рекет, който се наложи с изискването на ПП-ДБ да се подпише декларацията за „санитарния кордон“, се стигна до решение. Нямаше друг изход. Вече се разбра, че всички губят. Направиха добър избор с доцент Наталия Киселова, защото тя е компетентен юрист и досега не е правила компромиси с правните норми. Работата на председател на НС изисква и политически опит, и умения. Тя има такъв в работата с президентската институция – като секретар на Росен Плевнелиев и като съветник на Румен Радев. Надявам се да успее да удържи тази немного благоприятна за работа среда в НС и да се опита да посредничи между различните партийни интереси. Има едно много важно нещо. Има коментари, че Киселова може да наложи приемането на даден закон. В случая става дума за Закона за съдебната власт, с който ПП-ДБ искат да спрат процедурата за избор на главен прокурор. Председателят на НС сам нищо не може да наложи. Нека не се подвеждат хората по тези твърдения на ПП-ДБ. Първо трябва да се изберат парламентарните комисии.
Във вторник имаше извънредно заседание на НС, но само да се избере съставът на временната комисия за правилника. И това е първата стъпка. Тази комисия ще прецени и какъв да бъде броят на ресорните комисии в НС. Т.е. ние първо трябва да изчакаме да се приеме правилникът, след това и съставите на самите комисии. И така Коледа дойде и замина.
- Ще успее ли Киселова да балансира успешно между всички тези партии в НС с толкова много червени линии?
- Няма да й бъде никак лесно. Тепърва ще се формират комисии в НС. Междувременно президентът свиква консултации. Колко време ще продължат те, никой не знае.
- Ако на НС му трябва време да заработи пълноценно, то това означава ли, че до Нова година няма да имаме и нов бюджет?
- Ако успеят преди Нова година да сформират комисии и да работят между коледните празници, имат време да разгледат закона за удължаване на действието на настоящия бюджет. Това е политическа стъпка, която е предприемана в предишни години.
Целта – годината да започне с яснота. Новия бюджет за 2025 г. няма да могат да приемат.
- Със заемането на поста Киселова попада в „домовата книга“. Ако се стигне до служебен кабинет, тя трябва да приеме или да откаже поста на премиер?
- Никога не съм харесвала тази поправка в конституцията с изключение само на това, че НС продължава да действа, докато има предизборна кампания. Макар и във ваканция, депутатите винаги могат да бъдат свикани и да предприемат нужните действия. Но никога не ми е било обяснимо съкращаването на избора на президента до определен брой лица, още повече че в голяма част от тези органи работят лица с изтекли мандати.
Не знаем КС колко бързо би взел решение по трите жалби относно „домовата книга“.
Този въпрос вече е разглеждан и по него има събрани становища от институции, въпреки че тогава магистратите не излязоха с решение по казуса. Ако това нещо се случи до януари и тези текстове бъдат обявени за противоконституционни, имаме пълно основание да си мислим, че ще има предсрочни избори. Тогава на Наталия Киселова няма да й се наложи да прави този важен избор. Румен Радев ще може да си назначи свой служебен кабинет.
- Мнозинството, което избра Киселова - ГЕРБ, ПП-ДБ, БСП и АПС, може ли да е основа за мнозинство за кабинет или не е реалистично?
- Вече всичко е възможно в българската политика. Макар че тук имаме две препятствия, които трябва да бъдат преодолени. Бойко Борисов още в предизборната кампания и в дните след това заяви, че за него добро ДПС няма. Така той изключи и двете крила на ДПС от една бъдеща конфигурация. Нещата в ДПС ще се задълбочат и никой не знае докъде ще се развържат казусите. Другият казус е в БСП, която има решение на конгрес, че не може да управлява заедно с ГЕРБ. Това може да бъде отменено на друг конгрес, но такъв към момента не е насрочен. Ако тези две препятствия бъдат преодолени, защо не? Не знам какъв би бил резултатът обаче от работата на едно такова правителство. Вътре в ПП-ДБ също има разминавания и имат различни позиции по ключови въпроси. Видяхме как се отразяваше това и при гласуването за избор на шеф на НС. ГЕРБ вече дадоха заявка, че именно Бойко Борисов ще получи първия мандат, което означава, че той ще бъде техният кандидат за министър-председател. Такива са условията на конституцията – Радев трябва да връчи първата папка на посочен кандидат за премиер. Ако наистина видим Бойко Борисов като кандидат за премиер, няма да се получи правителство с първия мандат. ПП-ДБ няма да го преглътне. Всичко обаче е въпрос на диалог и преговори.
Президентът Радев трябва да влезе във функциите си на балансьор и да проведе консултациите с партиите. Ако не може да ги проведе човешки и ги вика един по един като комунист на разпит пред себе си, не би спомогнало за формирането на диалог и започването на същински преговори за правителство. Ако иска, да ги изслуша една по една, но нека после да ги свика всички заедно. Той няма срокове за провеждането на тези консултации, което също отмества във времето напред и връчването на първия мандат. След това текат срокове от по 7 дни. Едва при третия има възможност отново за забавяне на процедурата. Има опции, без да се нарушават конституцията и законите, да се водят по-дълго време преговори. Нека само да започнат.
- Според вас какви са шансовете за формиране на кабинет тогава?
- За момента са малки, но никой не знае какво ще се случи. Аз бях твърдо убедена, че рано или късно ще изберат председател на НС, защото трябва да се тръгне към процедурата по връчване на мандати. В момента обаче все още не съм убедена, че ще се направят реални опити за съставяне на правителство. Имат много различаващи се помежду си позиции - и идеологически, и по конкретни действия. Тези, по които не могат да постигнат съгласие, да ги оставят за по-нататък. Няма за какво БСП да вади и да иска възкресяване на проекта за АЕЦ „Белене“. Когато се поставят такива изисквания и условия, това означава, че все пак страната е готова да влезе в някакви разговори. Нека да си говорят, без да се обиждат пред медиите и да водят конфиденциално същинските преговори.
- Каква е най-възможната формула, след като всеки я вижда различно – ГЕРБ говори за кабинет на малцинството, БСП иска експертен кабинет, вече не се обсъжда реална коалиция?
- Видяхме, че едни идеи могат да бъдат временно изоставени, но след това отново да се появят на сцената. Това се видя и при избора на шеф на НС - издигаме кандидат, оттегляме го, после издигаме друг.
- След като има толкова много червени линии, експертното правителство не е ли е по-лесният вариант за осъществяване?
- Въпрос на политическа договорка е. Аз не го харесвам този термин експертно правителство, защото трябва да е ясна политическата отговорност. Трябва да имаме ясно разписано коалиционно споразумение за подкрепа на правителство. Вътре всяка партия кого би излъчила е въпрос на решение. Какво пречи един експерт да бъде политически оцветен? Нищо. Нямаме такова изискване. Това с равноотдалечения премиер много ни се иска да се превърне в това, че трябва да имаме премиер, на когото да имат доверие. Не се постигна навремето много лесно тройна коалиция между БСП, ДПС и НДСВ с третия мандат. В момента се намираме в ситуация, в която трябва пак да се поеме политическа отговорност. Слушахме за сглобки. Това време отмина. Само така може да се разбере, че партиите работят за България като цяло. А не когато техните гласоподаватели са ги излъчили в парламента, те отново да говорят само на своя електорат и другите да бъдат низвергнати. Зад „ДПС-Ново начало“ седят около 300 000 човека. Зад ГЕРБ – над 600 000. Това са почти 1 милион българи.
- Т.е. трябва да има политическо правителство, по възможност коалиционно, с подписано споразумение?
- Да, така е.
- Кои са партиите, които да влязат в него – ГЕРБ, ПП-ДБ, БСП и кой друг?
- Още преди години казах, че идеята на ПП да изчегъртва ГЕРБ не е печеливша. Видя се, че няма да се случи. Всъщност тези две формации - ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, са обречени да работят в коалиция. Те изпуснаха момента, в който само двете правеха мнозинството в парламента. Сега ще им трябва най-малкото трети, за да направят такова мнозинство. Ако искаме то да бъде малко по-стабилно, ще им трябва и четвърта коалиционна формация. Борисов ги очерта в началото – ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, БСП и ИТН. С ИТН малко се разминаха при избора на председател на НС. Винаги могат да се намерят още допълнително гласове, които да не участват в коалицията формално, но да подкрепят.
- Казахте, че ако Борисов е кандидатът за премиер, първият мандат няма да е успешен. Виждате ли възможност за формула с втория и третия?
- С втория няма да се получи поради същата причина, с която няма да се получи с първия. Ако бъдат отхвърлени предложенията на ГЕРБ, те няма да подкрепят предложения на ПП-ДБ при втория. Тогава ще се отиде на третия. Президентът ще трябва да го връчи на БСП. Няма на кого другиго.
- Последните няколко пъти ги дава на ИТН, но сега с избора на Киселова за шеф на НС, БСП наложиха кандидата си и най-успешно проведоха преговори…
- Ситуацията в БСП се промени. Тя не е същата, каквато беше, когато Корнелия Нинова беше лидер на тази формация. Сега там има нови течения, нови идеи, нов начин да се говори. Никой не знае как ще постъпи президентът. Много се спекулира с негов бъдещ проект, при който той самият лично да застане. Дори се правят прогнози, че това може да се случи преди края на мандата му. Ако той има някакви намерения в тази посока, за него би било по-изгодно да има предсрочни избори, отколкото редовно правителство.
- Вървим ли към избори и колко е вярна тезата, че заради дългия процес по избор на шеф на НС целта е била всяка партия да си осигури добри позиции в един бъдещ служебен кабинет?
- Тази теза не е достатъчно добре защитима, защото всичко зависи от министър-председателя. Ние имаме достатъчно много време напред, така че КС да може да излезе с решение по „домовата книга“, без да бъде пришпорван. Поне месец или месец и половина – консултации, връчване на мандати, изработване на правилник на НС, създаване на комисии в парламента и т.н. Ако се върне старият ред, президентът ще си назначи неговото служебно правителство. Народните представители в момента нямат интерес да се отива на скорошни избори. Единственият, който много силно жадува за това, е Делян Пеевски. След като му казаха, че никой не иска да си говори по никакъв повод с него, той има основание да проведе много активна кампания и да увеличава подкрепата за партията.
Трябва да се създаде редовно правителство, което да поработи достатъчно дълго време, за да се случат някакви неща. Могат, ако искат, да сложат хоризонт на правителството – половин година, една година или две години, но в никакъв случай сега не трябва да има следващи предсрочни избори.
- По-удачно ли е да имаме временно правителство за около година, което да отпуши нещата?
- Трябва да се свършат много важни неща, след като толкова много усилия се положиха за влизането ни в еврозоната и сме на крачка оттам. Не бива да се провалят усилия. И гуверньорът на БНБ преди дни каза, че към януари ще сме изпълнили всички критерии. Партиите трябва да започнат да разговарят помежду си, да намерят механизми взаимно да се контролират и да работят в публичен интерес.
- Всичко това не изглежда лесна задача?
- Никой не е казал, че политиката е лесна работа, особено като я докараха дотам да се появяват формации като „Величие“, МЕЧ.
- Явно има поле за такива формации?
- Когато системните партийни играчи нямат доверието на хората, се появяват и други.
Това е тя:
- Магистър е по социология и доктор по политология на СУ „Св. Климент Охридски“.
- Ръководител на катедрата по публична администрация от 2003 до 2007 г.
- Зам.-декан на Философския факултет от 2007 до 2011 г.
- Зам.-ректор на СУ „Св. Климент Охридски“ от 2011 до 2015 г.