0

В ъзмутен мъж се жалва, че е бил принуден да даде 200 лв., за да бъде транспортирана баба му с линейка до болницата в Севлиево. Димитър Ковачев обяснява, че възрастната жена е трудно подвижна, на легло и затова не е била в състояние да се движи, нито да бъде превозена със собствения му автомобил или с такси. Единственият начин да бъде откарана бабата до болницата е бил на носилка и с линейка. За услугата най-накрая той трябвало да заплати 200 лв.

„Баба ми трябваше да бъде откарана от село Горна Росица до болницата в Севлиево. Ето колко струва транспортът за 10 км в двете посоки за една линейка. И оказва се, че това е законно. Притежавам касова бележка за дадената сума”, шокиран споделя Димитър Ковачев. В предоставения от възмутения мъж касов бон ясно се вижда, че получената от него сума очевидно си е напълно редовна, тъй като е отчетена от фискалното устройство.

„Телеграф” потърси за коментар ръководството на „Медицински център 1” в Севлиево.

Обяснения

Управителят на центъра д-р Младен Пенчев обясни, че взетата от близкия на пациентката сума е напълно редовна и е регламентирана в заповедта за предлаганите такси и услуги от центъра. „Първо трябва да уточня, че разстоянието от Горна Росица до Севлиево не е 5 км, а над 10 км. Освен това болницата се намира в другия край на града, докъдето стават близо 15 км. В случая говорим за два курса, които линейката ни е направила: първият е от Севлиево до селото и след това от селото до болницата с пациентката. Вторият е от болницата до селото и след това връщането обратно в града. Цената на транспорта на един курс в двете посоки, който възлиза на 30 км е 60 лв. За двата курса прави 120 лв. Останалите 80 лв. са такса пренос на пациентката, за което са били ангажирани двама служители на центъра, които са изпълнявали функцията на санитари. Така 120+80 лв. стават 200 лв., колкото е калкулирано и в сметката”, обясни д-р Пенчев.

Разминаване

Впрочем в началото на разговора управителят на центъра каза, че цената на километър превоз с линейка била 1 лв. Което означава, че цената на двата курса не би трябвало да е повече от 60 лв., а не 120 лв. След като обясни, че ще се консултира със счетоводителката си, д-р Пенчев обяви, че 60 лв. е таксата за транспорт на един курс, половината от който е празен, а не на два курса. Това обаче означава, че цената на 1 км превоз с линейката е не 1 лв., а 2 лв., т.е. почти двойно повече, отколкото е дневната тарифа на едно такси. В крайна сметка въпреки обясненията на управителя д-р Младен Пенчев така и не стана ясно каква в крайна сметка е таксата на километър транспорт с линейка, наета от тях, и как изобщо е била калкулирана крайната сума от 200 лв.

Реакции

Постът на възмутения роднина Димитър Ковачев обаче предизвика остри реакции и коментари в социалните мрежи. „Това е истинско кожодерство. Даже и бакшишите не могат да те накарат да им плащаш празния курс, а тия направо дерат кожи. Направо да махат това ръководство на центъра”, гневи се Иван Петров. „Защо изобщо е трябвало да се плаща. Нали си плащаме осигуровки”, пита Мариана Дянкова. „Направо не мога да повярвам, сигурно това безобразие е на местна почва. Трябва да се сигнализира в МЗ и да се направи проверка, за да се спрат тези безобразия и това издевателство върху болните хора”, предлага Руми Димитрова. „Потърсете си правата, това е мародерство”, пък съветва Катерина Стефанова.