0

М еждународният олимпийски комитет (МОК) защити решението си да позволи на двете дисквалифицирани от ИБА боксьорки да се състезават на олимпиадата в Париж, въпреки продължаващия спор за пола им, твърдейки, че състезателките са изправени пред "агресия", пише агенция "Ройтерс".

Алжирката Имане Хелиф, която спечели двубоя си срещу италианката Анджела Карини в Париж само за 46 секунди, и двойната световна шампионка от Тайван Ю-Тин Лин, която ще излезе на ринга днес, получиха разрешение да се състезават на Игрите във френската столица. Светкавичната победа на Хелиф обаче предизвика още по-голям натиск върху МОК заради взетото решение.

И двете боксьорки бяха дисквалифицирани на световното първенство през 2023 година с основанието, че не са изпълняват правилата за допустимост на Международната боксова асоциация (ИБА), които не позволяват на спортисти с мъжки XY хромозоми да участват в състезания за жени.

Но ИБА бе изключена от структурите на МОК през миналата година поради проблеми с управлението и финансите, а олимпийският орган администрира турнира по бокс в Париж.

От МОК казват, че решението на ИБА да дисквалифицира боксьорките е произвол и е основната причина за вълната от коментари, в която се включиха хора като британската авторка Джоан Роулинг и милиардера Илън Мъск, които изразиха несъгласието си срещу тяхното участие на Игрите.

"Тези две спортистки бяха жертви на внезапно и произволно решение на ИБА. Към края на световното първенство през 2023-а те внезапно бяха дисквалифицирани без надлежен процес. Според протокола от ИБА, достъпен на уебсайта им, това решение първоначално е взето единствено от генералния секретар и главен изпълнителен директор", се казва в изявление на МОК.

Някои спортове са ограничили нивата на тестостерон, разрешени за спортистите, които участват в състезанията за жени.

МОК заяви, че правилата за допустимост се основават на тези от Игрите в Токио през 2021 година и не могат да бъдат променяни по време на състезание.

"Сегашната агресия срещу тези спортисти се основава изцяло на това произволно решение, което беше взето без никаква подходяща процедура – особено като се има предвид, че те са се състезавали в турнири от най-високо ниво в продължение на много години. МОК е натъжен от малтретирането, на което боксьорките са подложени в момента. Всеки има право да практикува спорт без дискриминация", се посочва още в изявлението.

От Международната боксова асоциация (ИБА) обачи също не отстъпиха от позицията си. 
Участието на състезатели, които не са издържали теста за пол, в олимпийския турнир по бокс при жените на Игрите в Париж е нарушение на правата на спортистите както от Международния олимпийски комитет (МОК), така и от Световния бокс, се казва в изявление на ИБА, публикувано на уебсайта на организацията. Организацията Световен бокс (World Boxing) е алтернативна на ИБА.

"ИБА потвърждава ангажимента си да защитава жените боксьорки и осъжда както МОК, така и Световния бокс за това, че позволяват на неоторизирани спортисти да се състезават. Решението, взето от ИБА на 24 март 2023 година по отношение на тези спортисти, беше ратифицирано от борда на директорите на организацията на 25 март същата година. Спешността на решението беше оправдана, тъй като безопасността на боксьорките беше наш основен приоритет", се казва в изявление на Международната боксова асоциация.

"Спортистката Ю-Тин Лин не обжалва решението на ИБА пред Спортния арбитражен съд, а Имане Хелиф първоначално обжалва решението, но оттегли жалбата си по средата на производството. Изобщо не разбираме защо някоя организация би излагала боксьорите на риск, който може да доведе до потенциално сериозно нараняване. Ние защитаваме жените и техните права да се състезават на ринга с еднаква противници", добавят от ИБА.

От края на 2020 година ИБА се оглавява от руснака Умар Кремльов. Международната федерация отказа да изпълни препоръките на МОК относно спортистите от Русия и Беларус и боксьори от двете страни се състезават на нейните турнири без ограничения.

Боксовите федерации на САЩ, Великобритания, Швеция, Германия, Нидерландия и други държави напуснаха ИБА в знак на протест, за да създадат нова международна организация, наречена Световен бокс.

Световният бокс няма нищо против дисквалифицирани преди това спортистки да участват в международни състезания, съобщиха на свой ред от организацията."Имане Хелиф участва на нашите състезания, нямаме нищо против", каза източник от централата.

Още по темата: 

Пълно извращение: Пуснаха мъже vs. жени на олимпиадата!

БОК разтревожен от участието на трансбоксьори в Париж

Още преди скандалът да се разрази: Наш треньор призова МОК да не замърсява олимпийската идея

Красен Кралев за боксовия скандал в Париж: Край за феърплея в спорта!

Д-р Иванов: Това безобразие трябва да спре незабавно