0

Т арег Хамеди се превърна от трудолюбив студент-спортист в национален герой и милионер, след като спечели втория в историята олимпийски сребърен медал за Саудитска Арабия в състезанието по карате на Игрите в Токио преди три години, пише "Ройтерс".

Олимпийските медали са рядкост за спортистите от арабския свят, но тези, които успеят да се качат на подиума, могат да очакват щедри награди - от луксозни коли до парцели земя, както и внушително увеличение на банковите сметки.

Дори докато светът на спорта обсъжда решението на Световната атлетика да даде 50 000 долара на златните медалисти по лека атлетика на олимпийските игри в Париж, спортистите от арабския регион могат да бъдат сигурни в много по-големи възнаграждения, ако успеят да спечелят титла във Франция.

В Токио Хамеди пропусна да спечели първия златен медал за страната си при спорни обстоятелства, когато нокаутира опонента си с непозволен удар на финала и беше дисквалифициран.

Саудитският престолонаследник принц Мохамед бин Салман каза на Хамеди, че в очите на страната си е златен медалист и боецът бе възнаграден с пълната награда от 5 милиона риала (1,33 милиона долара), обещана на победителите с олимпийските титли.

Отдаването на почести на шампионите има дълга история в арабския свят. Олимпийските медалисти могат да очакват улици, училища и мостове да бъдат кръстени на тях и не само богатите на петрол държави от Персийския залив предлагат пищни подаръци и парични награди.

В Алжир е обичайно президентът на страната да почита олимпийските шампиони с подаръци, вариращи от луксозни коли до апартаменти.

Носителят на златен медал в Мароко получава два милиона дирхама (200 000 долара), докато Националният олимпийски комитет на Египет, в съгласие със спонсорите, повиши стойността на златния медал на пет милиона египетски лири (105 218 долара) за Париж.

Целият иракски национален отбор по футбол, който се класира за олимпийските игри в Париж, наскоро получи парцели земя и финансови бонуси от министър-председателя.

Катар отдавна използва финансови стимули, за да привлича спортисти от други страни да се състезават за богатата на газ държава и се смята, че наградите за успех с медали са щедри, дори и да не са публично оповестени.

Роденият в Египет щангист Фарес Ибрахим Хасуна промени националността си, за да спечели първия олимпийски златен медал на Катар в Токио през 2021 г. в ход, който не се хареса на Египетската федерация по вдигане на тежести.

"Те пръскат пари за него точно както футболните клубове правят с определени играчи“, каза тогава шефът на федерацията Махмуд Махгуб.

Източник БТА