К андидатът за президент на Българска федерация по борба (БФБ) Станка Златева и подкрепящите я треньори и ръководители на клубове из страната призоваха за промяна и ново начало за организацията.
Те дадоха пресконференция две седмици преди провеждането на Общо събрание (ОС) на БФБ и заявиха, че трябва да бъде сложен край на толерирането на чуждестранни борци в националните отбори и да бъде увеличено вниманието върху децата и масовия спорт.
Кандидатурата на Златева бе издигната от клуб по борба Левски, който бе представен от председателя си Георги Мърков.
"Ние работим, имаме резултати и искаме българската борба да върви. Искам да има някакъв баланс в България, защото всички се трудим. Треньорите с амбиции жертват себе си и семействата си, за да развиват този спорт. Вместо това, развиваш дете 10 години, но идва някой и ти казва, че твоят човек няма да участва, защото идва някакъв руснак. Ние обаче сме в България и трябва да подкрепим българските спортисти", каза Златева в началото на пресконференцията.
"Достигнахме границата. Клубовете трябва да фигурират в тази държава и тази федерация. Всеки един от нас е дал нещо от себе си не само финансово, а и морално. Искаме да развиваме нашия спорт с нашите деца. През тези години колко от тези руснаци и молдовци останаха в България, за да инвестират парите си тук? Къде отиват? Аз съм имала хиляда предложения, но останах тук. Аз съм българка и обичам родното си място. Държавата инвестира в мен и аз трябва да връщам. Това е мотивът ми да бъда тук сега. Надявам се да успеем в тази кауза. Не сме дошли за пари, а защото имаме отговорност. В един момент се получава така, че ние заблуждаваме децата, че ще се реализират и ще имат блестящо бъдеще", допълни още 41-годишната блондинка от Крушаре, която петкратна световна и шесткратна европейска шампионка.
Златева подчерта, че преди и по време на нейната състезателна кариера българите са били мнозинство в националния отбор, но и да е имало чужденци, те са оставали в България. Тя даде за пример олимпийския шампион Армен Назарян, който продължава да живее в България и две от неговите деца са национали - Едмонд и Гриша.
"Колко от другите останаха? Не оспорвам нищо на олимпийските шампиони (б.р. - Семен Новиков и Магомед Рамазанов), но те ще си хванат шапката и ще си отидат в Русия (б.р. – Златева е права отчасти, защото Рамазанов е руснак, но Новиков е украинец). Тези пари ще отидат в Русия. Те няма да предадат знанията си на нашите деца. Това е реалното нещо в нашия спорт, което се случва в момента. Заради това сме в такова положение. Взимаме ги за бърз резултат и затриваме нашите спортисти. В Русия има конкуренция и растат, а тук ги мачкаме. Ние нищо не даваме, а искаме", каза Станка.
Бившата състезателка на 72 кг жени, която е председател и треньор на едноименния си клуб по борба добави, че децата се отказват масово от спорта заради факта, че националните отбори са пълни с чужденци. Тя заяви, че начинът на работа трябва да бъде променен, възнагражденията на състезатели, треньори и клубове трябва да бъдат повишени, а освен това трябва да бъде възстановена базата.
Златева бе категорична, че ако федерацията не спре да възнаграждава и поддържа най-вече дошлите от чужбина състезатели, българите ще станат "лесен жребий" за останалите участници на големи турнири. За това тя и издигналите кандидатурата й за председател настояват за "ново начало, защото без клубове няма да има и федерация".
"Имайте предвид, че нямаме български отбори вече. Имаме една Биляна Дудова при жените и двама човека при мъжете свободен стил. Има такава дупка, че медал може и да не хванем никъде. Нивото ни е под всякаква критика", категорична бе двукратната олимпийска вицешампионка.
Треньорът по борба в клуб Левски Стефан Тошев заяви, че целият екип на Златева няма ясна идея кой ще бъде техен съперник на изборите, кой го е издигнал, как ще протече Общото събрание, колко клуба ще имат право на глас и други подробности.
"Имаме вътрешна информация, че те нямат готов УС. Чакахме да ни дадат някакви документи. Има седем точки, по които трябва да се гласува и ние нямаме документи относно това. Ние сме подготвени, не знаем как ще гласуваме. Много странно как за всички клубове срокът е до 20 февруари, а за други сроковете са по-различни. Не че не искаме да се явят и те на избори, нека видят какви проблеми има в клубовете, но по закон от федерацията са длъжни месец преди ОС да разпространят документи до клубовете. Към днешна дата такова нещо няма. Колко са предложенията за УС и какви са те? На коя дата са внесени? Кой ги е внесъл? Има видеонаблюдение и може да се види дали това е така", каза Тошев.
"Направиха Общо събрание във Варна, въпреки че в министерството на петия етаж има зала точно за това. Всички федерации си правят там събранията. Можеше и в Румъния да го направят, странна работа. Ние си искаме документите, за да не стане като на шампионата с наредения жребий. Сега има нареден жребий за ОС. Ние не знаем срещу кого се изправяме. Ето, виждате предложението на клуб Левски за председател и за УС", посочи той.
Кандидатурата на Златева бе издигната от клуб по борба Левски, чийто председател е Мърков. Златният медалист от Мюнхен 1972 и световен шампион година по-рано заяви, че в момента родителите поемат всичките разходи за подготовката и състезанията на децата си, а това трябва да се промени. В противен случай младежите ще изчезнат от залите.
"Аз съм президент на клуб по борба Левски, който е с най-хубава база и най-много деца. Сега бяхме на републиканско първенство в Сливен за деца до 15 години. Удоволствие е да ги гледаш. Имаше 210 деца, състезават се и се борят като големи хора. Нашата борба е за тях", каза Мърков.
"Ако не са родителите, тези деца изчезват, защото никой друг не се грижи за тях. Прави се европейско първенство, прави се Балканиада, държавата не я интересува и трябва родителите да си плащат всичко. Казват, че няма пари, но аз казвам, че има. На борбата бюджетът е 4 милиона и 800 000. От тези 4 милиона не могат да отделят 500 000 за децата, на които разчитат. Това ни събра и се радвам, че има такъв отзвук. Това нещо не е само наша идея. Спортът не е само медали, той има и функция за възпитание, за израстване. Ние не можем да убиваме тези деца. Идват други, нашите ги няма, защото никой не се интересува и те се отказват. Радвам се, че това тръгна от клуб Левски и се радвам, че имаме подкрепа. Има ОС, ще изложим идеите ни и тогава вече каквото решат хората. Ние искаме да помагаме на нашите деца и да имаме българска борба. На спортист на годината българин нямахме. Награждават спортистите на годината, а третият в класацията (Семен Новиков) няма кой да го награди и излиза гимнастик - Данчо Йовчев. Толкова ли няма български борци, които са заслужили? Няма го и президента на федерацията (Христо Маринов). Това е безотговорна работа и няма как да се търпи повече", добави той.
"Ние издигнахме Станка, защото тя е наше момиче, тя е израснала в този клуб, при треньори на клуба. Тя е заслужил, достоен млад човек, показала се е като спортист и като треньор. Тя е амбициозна. В борбата трябва да си амбициозен и да не зачиташ много-много правилата. Те в момента са такива, че доникъде няма да стигнеш. Ще стоим зад нея, ще й помагаме и се надяваме борбата да се оправи. На дъното сме и от тук нататък можем да вървим само нагоре", каза още Мърков.
Златева бе подкрепена на пресконференцията още от председателя на ОСК ЦСКА Георги Калчев, бившия министър на земеделието Кирил Вътев, президентите на клубовете по борба в Перник, Димитровград и Раднево - Иво Ангелов, Салим Наим и Валентин Вангелов, както и други.