0

Ш абан Мустафа - един от най-изтъкнатите български бегачи на дълги разстояния, заяви в последния момент участие в Wizz Air София маратон 2022, съобщиха организаторите на състезанието.

Рекордьорът в планинските бягания е в страхотна форма и регистрира няколко престижни класирания в челните тройки на супермаратонски бягания в Швейцария през този сезон, след което спечели традиционното изкачване на Витоша от НДК до Черни връх в края на август.

Мустафа ще застане редом до африканската армада - седмината лекоатлети от Кения, Мароко и Етиопия, които ще атакуват рекорда на трасето на софийския маратон на Радуан Нуини (Мароко), който през 2020 година пробяга класическата дистанция от 42.195 километра за 2.13:02 часа също от  2020 година. Той е и единственият българин, който ще спори с елитните маратонци за първите 10 награди.

При дамите фаворитки също са африканките, които ще се опитат да подобрят върховото постижение на трасето  на Джебет Наом (Кения) - 2.28:38 часа, също от 2020 година.

В София за надпреварата пристигат петима от т. нар. "улични треньори" от Италия, които по проекта "Състезания срещу расизма" (RAREs – Race Against Racism Events) насърчават социалната интеграция на хората чрез спорта. Освен че ще стартират по софийското трасе, италианците ще се включат в подготовката и организацията на маратона като доброволци. В идните дни те ще помагат в Състезателния офис при получаването на стартовите пакети и раздаването на номерата.

„Престоят в София ще бъде много полезен и ценен за нас. Убеден съм, че укрепването на европейските ценности в спорта идва от подобни инициативи, които предлагат на младите хора от цяла Европа да се опознават и да комуникират чрез иновативни идеи и подходи,“ смята Марко Пиетроджакоми, ръководител на проекта и представител на FIDAL.

Посредством "уличните треньори" Европроектът GeoLAB има за цел да насърчи социалната интеграция чрез бягане и спорт на обществени места, особено в урбанизирана среда. В градовете случаите на маргинализация са все по-чести сред младите хора, провокирани от преживяната по време на пандемията изолация. "Уличните треньори" са отговор на уязвимостите и рисковите фактори, които могат да застрашат спокойствието и приобщаването на по-младите поколения. 

"По време на Софийския маратон ще включим "уличните треньори“, водени от Росея Моя, в организационна подкрепа и анимационни дейности, плюс в срещи с известни шампиони и атлети от различни възрасти и социални групи,“ заяви Даниел Дуков – спортен директор на Wizz Air София маратон и представител на Асоциация „Спорт за всички“.

Софийският маратон е тази неделя, на 9 октомври с начало в 9:30 часа и отново е част от инициатива "София - европейска столица на спорта". Стартът и финалът са на площад "Александър Батенберг". Първи ще потеглят "класическите" маратонци на 42.195 км, а четвърт час след тях в 9:45 е стартът на полумаратона на 21 км, в 10:00 часа тръгват бегачите на 10 км, а в 10:15 часа е масовият старт на 2.2 км. Контролното време за състезанието е 5:30 часа.

Онлайн регистрацията приключи, но след крайния срок заявки се приемат в офиса на състезанието, който вече отвори врати в Княжеската градина до Орлов мост. 

Очаква се на старт да застанат близо 4000 участници. До момента са записани бегачи от 46 държави, сред тях за първи път представители на Сан Марино, Колумбия, Австралия и др. Общо чужденците досега са над 800, повечето от тях на 21 км и на 10 км, а най-внушителната група е от Белгия - над 60 атлети.

Всеки стартирал ще получи лимитирана тениска с уникално красив дизайн и с бранда на маратона, както и раничка, а успешно завършилите основните дистанции ще бъдат отличени с паметен медал като спомен от участието в събитието - тази година той е с изображението на църквата "Света София".