О лимпийският и параолимпийски комитет на САЩ изпрати свой служител в административен отпуск, след като "Асошиейтед Прес" (АП) съобщи, че един от треньорите по биатлон, който е най-успешният български зимен спорт, е обвинен в сексуално насилие над биатлонистка, причинявайки й толкова страдание, че тя се е опитала да се самоубие.
Началникът на департамента за спорт и спортисти в олимпийския комитет Роки Харис е пуснал имейл до членовете на националния отбор по биатлон на САЩ, за да отговори на "загрижените твърдения за злоупотреба", повдигнати от няколко биатлонисти в репортажа на агенцията.
"Искаме да поздравим тези спортисти за огромната им смелост и сила", се посочва в имейла и още: "Незабавно пуснахме член на персонала на комитета в административен отпуск в очакване на вътрешно разследване".
Харис не назова името на служителя, но Гари Колиандър беше единственият треньор, посочен в репортажа на АП.
Говорителят на организацията Джон Мейсън коментира, че няма да бъде публикувана допълнителна информация, докато тече разследването.
"Въпреки че в момента сме в процес на събиране на цялата необходима информация около тези оплаквания, искаме да подчертаем, че злоупотребата и лошото поведение нямат място в нашата общност", се казва в имейла, изпратен също и до АП
Състезателката Грейс Бутот (на 33 години в момента) твърди, че след като Колиандър започна да я тренира, когато тя е на 15, той й обръщал много внимание, включително дълги прегръдки и неподходящи докосвания. Поведението му ескалирало, след като тя навършва 18 години, до "целувки, сексуално галене и орален секс", според резюме на лечението от терапевта Жаклин Паули-Риц, разкрито пред АП.
"Асошиейтед Прес" обикновено не идентифицира жертвите на сексуално насилие, освен в случаите, когато те публично се идентифицират или споделят открито своите истории.
Бутот казва, че е молила Колиандър да спре, но той не й е обърнал внимание. Тя твърди, че той я е предупредил да не казва на никого, тъй като животът му ще бъде съсипан, а кариерата й в биатлона ще приключи.
Тя коментира, че се радва, че Олимпийският комитет на САЩ предприема действия, но е "невероятно разочарована", че биатлонът на САЩ не е успял да направи същото.
"Тишината е зашеметяваща", заяви Грейс Бутот, която беше сред половин дузината биатлонисти, които се проговориха, след като АП съобщи по-рано тази година, че олимпийската състезателка Джоан Рийд е била сексуално малтретирана и тормозена в продължение на години, според констатациите на Центъра за безопасен спорт на САЩ, създаден да разследва твърдения за сексуално насилие в олимпийските спортове след скандала с Лари Насар и американската федерация по гимнастика.