С тефка Костадинова ще представи българския опит по време на поредното заседание на Комисията за култура и олимпийско наследство към МОК. Легендата в леката атлетика е член на фундаменталната за централата структура от лятото на миналата година.
За начало ще има обръщение от президента на МОК Томас Бах, който многократно е заявявал, че за него дейността на тази комисия е сред най-важните в олимпийското семейство. Във въведението си пък председателят й - тайландката Кунуин Патама Лисвадтракул, ще докладва и обобщи последните активности за култура и наследство.
Веднага след това ще бъдат представени тримата нови членове на комисията, сред които са представителите на МОК от Камерун Одет Енгуло и от Малайзия Мишел Йео, както и корейският професор Кан-ро Юун.
Стефка Костадинова ще запознае присъстващите с положителния пример на БОК в организирането на най-важните събития в областта на културата и олимпийското наследство у нас тази година: Откриване на фото изложбата „От Париж до Париж – през моста на времето“, която бе позиционирана в НСА и след това гостува във Варненския свободен университет и във филиала му в Смолян; откриването на изложба от творби на олимпийска тематика на световноизвестния скулптор и поп-арт художник Владимир Николов-Арт Влади, състояло се в посолството ни в Париж непосредствено преди началото на игрите във френската столица и др.
За председателя на БОК е много важно да се изтъкне посланието за ролята на френската столица като родно място на организираното олимпийско движение, където през далечната 1894 г. Пиер дьо Кубертен свиква Учредителния конгрес и обявява основаването на Международния олимпийски комитет и създаване на съвременните олимпийски игри в Сорбоната – символ на хуманизма и просвещението във Франция. Точно на тези знаменити и паметни в историята на световната олимпийска общност събития БОК посвети осъществената със съдействието на МОК изложба „От Париж до Париж – през моста на времето“, чиито теми бяха: Вдъхновението от Античността и мисията на Кубертен; Идеята за съвременния олимпизъм; от Сорбоната до Лозана; Символите на Олимпизма и културата на спорта; Игрите в Париж през 1900 г., 1924 г. и 2024 г. като измерение на спортната еволюция; България и Кубертен в зората на олимпийското движение - Първите олимпийски игри; Приносът на България в олимпийското движение; Олимпийско образование; Щафетата с олимпийския огън; Олимпийското село – символ на солидарността между спортисти от цял свят; Иновациите в спорта – предизвикателството на времето; Български спортисти Париж 1924 г. и днес.
В работната програма на комисията са включени още презентации, които ще бъдат следвани от групови дискусии, обобщения и изводи, преди в края да се направят заключенията от заседанието.