0

Й оана Илиева спечели бронзово отличие на сабя на Световното първенство по фехтовка в Милано (Италия). Така тя донесе първи медал за България от Световен шампионат в историята на женската сабя. Това е най-големият успех за българската фехтовка от 36 години. 

Още две българки участваха в основната схема на сабя при жените днес, но допуснаха поражения в първия кръг. Олга Храмова падна с 10:15 от полякинята Силвия Матушак, а Калина Атанасова загуби драматично от испанката Лусия Мартин-Португес с 14:15. Четвъртата българка Емма Нейкова отпадна в квалификациите на 24 юли, като завърши на 65-ото място. 

Илиева загуби на полуфиналите с 8:15 туша от четвъртата в световната ранглиста Деспина Георгиаду (Гърция), бронзова медалистка от предишния Мондиал в Кайро 2022. 22-годишната българка беше равностойна до прекъсването, което дойде при 6:8, след което Георгиаду направи серия от четири поредни туша, с което до голяма степен предреши мача.

Преди това на четвъртфиналите Илиева победи с 15:9 номер 2 в света и бронзовата медалистка от Евро 2022 в Анталия Сара Балзер (Франция), която е и олимпийска и световна вицешампионка в отборната надпревара с оръжието. Българката започна силно и поведе с 10:4, след което Балзер успя да намали до 8:11, но до края Илиева доминираше, за да триумфира и да си гарантира място на подиума.

Българката започна в елиминациите с победа над Сабина Матиш (Румъния) с 15:12, а след това спечели без игра срещу украинката Олга Харлан, която беше дисквалифицирана, след като наруши правилника с отказ да стисне ръката на руската си съперничка Ана Смирнова след победата си с 15:7 на старта. В последствие на осминафиналите Илиева се справи и със световната вицешампионка Анна Баща (Азербайджан) с 15:8.

Илиева стана европейска шампионка на сабя за жени до 23 години в Будапеща през май.

Бронзът на Йоана е първият медал от първенство на планетата, след като в Лозана през 1987 г. мъжкият ни тим се окичи със сребро. Тогава в състава бе и единственият ни световен шампион индивидуално Васил Етрополски, който триумфира във Виена през 1983 г. След края на кариерата си той емигрира в Ню Йорк, но с бившите си съотборници основава фехтовална академия на свое име в София. Неин директор е Запрян Ванчев, за когото нямаше по-голяма награда за днешния му рожден ден от медала на Йоана. Тя е една от първите възпитанички на академията „Етрополски“, като от първия й ден в залата та досега неин треньор е Ивайло Воденов.