0

Женската тенис асоциация (WTA) обяви, че прекратява всички турнири в Китай заради притесненията си около отношението към Шуай Пън.

Организацията добавя, че се опасява за сигурността на другите тенисисти. Пън беше в неизвестност от 2 ноември, когато обвини в изнасилване бившия вицепремиер на Китай Джан Гаоли. Последва заплаха от WTA, че ще изтегли турнирите си от Китай, в последните няколко дни китайски медии публикуваха снимки и клипове с тенисистката, за да покажат, че тя е добре. В събота тенисистката беше на турнир в Пекин. Преди това пък беше публикуван имейл от нейно име.

След решението си базираната в САЩ WTA вероятно ще претърпи загуби за стотици милиони от телевизионни права и спонсорски договори. Освен това скандалът се разраства месеци преди предстоящите зимни олимпийски игри в Китай.

„Няма как с чиста съвест да оставя нашите спортисти да се състезават там“, каза шефът на WTA Стив Саймън. Многократно от Асоциацията призоваха за пълно разследване на случая, което така и не се състоя.

„Висшите ръководители в Китай отказаха да се занимават с този много сериозен въпрос. Ако силните хора успеят да потиснат гласовете на жените и обвиненията бъдат премахнати, тогава основата на WTA – равенство за жените, ще претърпи огромен провал. Няма да позволя това да се случи на женската тенис асоциация и нейните спортисти“, добави Саймън.

Представители на Международния олимпийски комитет (МОК) ще се срещнат лично с китайската тенисистка Шуай Пън през януари следващата година, съобщиха от централата.
"Ние, както много други хора и организации, споделяме притеснения относно благосъстоянието и безопасността на Шуай Пън. Екипът на МОК се свърза с нея чрез видеовръзка. Предложихме й пълна подкрепа, ще продължаваме да поддържаме връзка и се уговорихме да се срещнем лично през януари", се казва в изявление на МОК.
„Има различни начини, за да се стигне до благополучието на Шуай Пън, но ние подходихме към ситуацията хуманно. Тъй като тя е трикратен участник на олимпийски игри, МОК разглежда тези въпроси директно с китайските спортни власти. Ние използваме "тиха дипломация", която се основава на обстоятелствата и опита на правителствата и други организации и е най-обещаващият начин да действаме ефективно по такива въпроси. Нашият подход, ориентиран към личността, означава, че оставаме загрижени за нейното лично положение и ще продължим да я подкрепяме", се казва още в декларацията на МОК.