0

Федералната служба за сигурност на Русия (ФСБ) публикува нови архивни документи относно обстоятелствата около самоубийството на лидера на Националсоциалистическата работническа партия на Германия Адолф Хитлер и унищожаването на тялото му от негови подчинени в края на април 1945 година.

През 2022 г. службата публикува материали от следственото досие, съхранявано в архивите на нейния отдел в Новогородска област срещу бившия личен пилот на Хитлер, групенфюрер от СС и генерал-лейтенант от полицията Ханс Баур. Заедно с документите за самия Баур, в досието са запазени материали с информация за други хора, които са били през април - началото на май 1945 г. в подземен бункер под канцлерството на Райха в Берлин.

Всички сподвижници на Хитлер, арестувани през май 1945 г. от съветското военно контраразузнаване СМЕРШ, са отведени в Москва, във вътрешния затвор на НКВД на СССР. Сред тях е личният адютант на Хитлер, СС-Щурмбанфюрер Ото Гюнше.

Във вътрешния затвор Гюнше е поставен в една килия с бившия командир на минометния полк полковник Артур Шварц, който е заловен през януари 1943 година. Гюнше разказва на съкилийника подробностите събитията, които се случват в бункера в последните дни на Третия райх.

Сега се публикуват материали, съдържащи изявленията на Шварц, направени през май 1945 г. по време на разследването. Шварц възпроизвежда какво му е казал Гюнше за случващото се в бункера на Хитлер и за обстоятелствата около самоубийството на фюрера.

Шварц разказва за ежедневието във Фюрербункер в последните дни на нацисткия режим.

„До 13 часа Хитлер спеше, след това закусва, провери телеграфните съобщения и прове срещи за ситуацията на фронта.

„В 21:00-22:00 вечеря, след това до нула часа Хитлер почива, в 2:00 отново се проведе дискусии за ситуацията на фронтовете (обикновено само в присъствието на офицер от Генералния щаб), които продължиха до четири часа. След това Хитлер пи чай и работи до седем часа сутринта", добавя Шварц.

„Напоследък Хитлер се държеше по такъв начин, че човек може да си помисли, че душевното му равновесие е напълно нарушено и заедно с новината, че не е възможно да се пробие обръчът около Берлин, телеграмата от вицеканцлера Гьоринг, които фюрера назначи за свой наследник, както и новината за неразрешените преговори на Химлер, оказаха голямо влияние върху него”, възпроизвежда Шварц спомените на Гюнше.

На 28 април 1945 г. Хитлер научава, че СС Райхсфюрер Химлер е предложил на западните съюзнически сили да се предадат. Фюрерът смята това за предателство и нарежда Химлер да бъде арестуван.

"Хитлер каза, че в никакъв случай не иска да бъде заловен - нито жив, нито мъртъв, затова възнамерява да се самоубие. Само няколко от околните бяха посветени на това", свидетелства Шварц.

Гюнше също така разказва на Шварц защо според него Хитлер се жени за Ева Браун в последния момент преди самоубийството си.

"Според адютант Гюнше, Хитлер се е оженил само защото е имал намерение да се самоубие. В противен случай той не би се оженил, защото, бидейки фюрер на империята, той е гледал на себе си като на мистична личност", свидетелства Шварц.

Хитлер и Браун се самоубиват на 30 април 1945 година.

"Труповете бяха изнесени през аварийния изход в двора, където бяха поставени в огъня, заляти с бензин и изгорени. (…) Гюнше видял лицето на съпругата на Хитлер, на не видял лицето на фюрера, тъй като той бил покрит с воал, но краката му висяха от носилката и Гюнше безпогрешно разпознал неговите ботуши, чорапи и панталони“, отбеляза Шварц.

Според Гюнше тялото на Хитлер е изнесено от камериера на фюрера Хайнц Линге, началника на ескортния отряд на фюрера Франц Шедле и двама есесовци, а шофьорът на Хитлер Ерих Кемпка и Ханс Баур също са присъствали на изгарянето на телата.

В навечерието на битката за Берлин през април 1945 г. СМЕРШ ( Структура от съветското разузнаване, дешифрирана като „Смърт на шпионите“ ) получава задачата да намери и арестува Хитлер и други лидери на нацистка Германия.

Като част от настъпващите части на 1-ви белоруски фронт офицери от военното контраразузнаване щурмуват Райхстага, канцлерството на Райха и Фюрербункер.

След превземането на Фюрербункер на 2 май 1945 г. и задържането от органите на есесовци, които са били в бункера и са се опитали да избягат от Берлин, започва старателно събиране на информация за местата на възможното местоположение на всички висши лидери на нацистка Германия. Сред свидетелите на последните дни на нацисткия фюрер са, освен Гюнше, Баур и Линге, началникът на отбраната на сектора на Цитаделата (райхсканцеларията и бункер) Вилхелм Монке и началникът на личната охрана на Хитлер Ханс Ратенхубер.

Техните многократни разпити за обстоятелствата на смъртта на Хитлер са запазени в материалите на Централния архив на ФСБ, Държавния архив на Русия, както и в отделни следствени дела, по които са водени като военни престъпници.

Разкази на очевидци показват, че Хитлер и Браун са се самоубили на 30 април 1945 година. На 13 май 1945 г. служители на отдела за контраразузнаване на СМЕРШ на 79-ти стрелкови корпус в градината на канцлерството на Райха откриват гроба на овъглените тела на Хитлер и Браун, чиято автентичност впоследствие е потвърдена от множество съдебно-медицински експертизи.