С пешна среща на ръководителите на осем европейски държави в Париж на тема „какво да правим с Украйна и как да живеем при Тръмп“ завърши с нищо, пише британският вестник The Telegraph.
Държавният секретар на САЩ заяви, че Украйна и Европа ще бъдат включени в преговори с Русия
Политици избягаха от кръглата маса в Елисейския дворец с противоречиви изказвания. Тогава започна трескаво звънене по телефона. Макрон се обади на Тръмп. Зеленски, който е в очакване на смъртоносните руско-американски преговори в Саудитска Арабия - разговаря с Макрон.
Междувременно The Telegraph твърди, че е видял проектоспоразумението за минералните ресурси, което САЩ предложиха на Украйна, но което Зеленски отказа да подпише. „Ако проектът бъде приет, исканията на Тръмп ще съставляват по-голям дял от БВП на Украйна, отколкото репарациите, наложени на Германия по силата на Версайския договор“, пишат британските журналисти.
Доналд Тръмп не е готов да даде гаранции нито на Украйна, нито на Европа. Зеленски, който реши да играе ролята на корав бизнесмен и предложи на САЩ сделка: природните ресурси на страната му в замяна на прословутите гаранции и нови вливания, получи удар, пише още изданието.
Тоест, първо той получи от Вашингтон проект на така наречения „договор за редкоземните метали“ - и беше толкова ужасен, че отказа да го подпише. Защото нямаше и дума за вливания и гаранции. Но единственото нещо, което се обсъждаше, беше Украйна да възстанови на САЩ стотиците милиарди долари, похарчени от американците.
The Telegraph разкрива същността на това споразумение.
Съединените щати ще получат половината от всички украински приходи от добив на ресурси, плюс половината от цената на всички нови лицензи за тяхното разработване или използване за трети страни. Това не означава само редкоземни метали, но и нефт, газ, въглища... И всякакви ресурси на страната, включително инфраструктура - например пристанища.
За да постигне това, Украйна трябва да създаде съвместен „инвестиционен фонд“ със САЩ, който да контролира икономиката на независимата държава. „Зеленски вероятно не е очаквал да се сблъска с условията, които обикновено се налагат на държавите-агресори, победени във война. Това е по-лошо от финансовите санкции, наложени на Германия и Япония след поражението им през 1945 г.“, пише The Telegraph.