К итайска стартъп компания изобрети машина за дистанционно целуване, вдъхновена от ограничителните мерки по време на пандемията от новия коронавирус, съобщиха световните информационни агенции.
Тя събира информация за целувките на потребителите чрез сензори, инсталирани в силиконови устни. Те се задвижват и едновременно възпроизвеждат интимния жест.
Апаратът е кръстен на звука, асоцииран с него - муа (MUA). Той също улавя и възпроизвежда звук и леко се затопля по време на целуване. Според изобретателите от пекинската компания "Siweifushe" това прави изживяването по-истинско.
Потребителите могат дори да се възползват от целувки на други потребители, публикувани в приложение, което е свързано с машината.
Идеята е вдъхновена от продължителния период на ограничения в Китай по време на тригодишната пандемия от Covid-19.
"Тогава имах връзка, но не можех да се виждам с приятелката си", каза изобретателят Чжао Цзянбо.
В разгара на пандемията той е студент в Пекинската филмова академия. Избира липсата на физическа интимност във видео разговорите за тема на своята дипломна работа, а по-късно създава стартъпа "Siweifushe". Машината за целувки е първият продукт на компанията.
През първите две седмици, след като е пусната, са били купени 3000 броя и са били получени заяви за около 20 000, добави Чжао Цзянбо.
Машината прилича на стойка за мобилен телефон с прикачени реалистично изглеждащи силиконови устни. Устройството се предлага в няколко цвята, но устните винаги са едни и същи. Отзивите на потребителите са различни - за някои апаратът е интригуващ, а други твърдят, че ги кара да се чувстват неудобно. Сред основните оплаквания е липсата на език.
В социалните мрежи се появиха публикации, в които се споделят опасения, че устройството може да се използва за еротични онлайн публикации, които са строго регулирани в Китай.
Изобрутателят твърди, че компанията спазва разпоредбите, но "не можем да направим кой знае какво във връзка с това как хората използват устройството".
MUA не е първата машина за дистанционно целуване, припомня БТА. През 2011 г. японци направиха машина за предаване на целувки, а малайзийци създадоха подобно устройство пет години по-късно.