0

П резидентът на САЩ Доналд Тръмп възроди интереса към територията, която САЩ ползват в Куба под наем от края на 19-ти век – Гуантанамо Бей.

Интересът към нея бе затихнал след огромните скандали от началото на новото хилядолетие, когато един от неговите предшественици - Джордж Буш-младши, създаде там лагер за терористи от Ал Кайда, подложени на забранени техники за разпити и живот в неимоверно тежки условия.

На практика в територията на кубинската провинция Гуантанамо, ползвана от Щатите, има изградени различни бази, част от които днес са затворени. Тръмп иска да се създаде ново съоръжение, което да побира до 30 000 нелегални мигранти, хванати от бреговата охрана в морето на път за САЩ, и директно да бъдат изпращани на карибския остров.

Pixabay

Той каза, че съоръжението ще бъде отделно от военния затвор с висока степен на сигурност, ще приютява "най-лошите престъпни нелегални чужденци, заплашващи американския народ". "Граничният цар" на Тръмп - Том Хоман, уточни, че съществуващото съоръжение ще бъде разширено и управлявано от Имиграционните и митнически служби. Не е ясно колко ще струва и кога ще бъде завършено.

Правителството на Куба бързо осъди плана.

Съобщението на Тръмп дойде след подписването на т.нар. закон “Лейкън Райли”, който изисква имигранти без документи, арестувани за кражба или тежки престъпления, да бъдат държани в затвора в очакване на съдебен процес. Законопроектът, кръстен на студент в Джорджия, убит миналата година от венецуелски мигрант, беше одобрен от новия състав на Конгреса.

Историята

През юни 1898 г. щатски морски пехотинци дебаркират в Гуантанамо Бей по време на Испанско-американската война. През 1903 г. президентът Теодор Рузвелт подписва с Куба договор за наем на 72 кв. км от земята в залива Гуантанамо срещу 2000 златни монети на година, които днес са малко над 4 000 долара.

И до днес американското правителство плаща наема, но кубинските власти не осребряват чековете. Въпреки това базите на САЩ там си съществуват необезпокоявани.

Pixabay

През 1999 г. президентът Клинтън имаше идея да заселва бежанци от войната в Косово, но това остана нереализирано.

Затягане

Междувременно новата администрация във Вашингтон отмени всички облекчения за Куба. Страната бе върната в списъка на държавите, подкрепящи тероризма, а компаниите, които боравят с парични преводи от Флорида за Куба, ще подлежат на санкции, както и всички останали фирми, които искат директна търговия с Острова.

Така парите, които кубинските имигранти в САЩ изпращат на роднините си, ще бъдат силно ограничени. А в момента семействата им зависят изцяло от средствата и от колетите с храни и лекарства, които получават от Флорида.

Икономическата ситуация в Куба е на ръба на тоталния колапс, като към многогодишното американско ембарго се добави негативният ефект от Ковид пандемията, която сви единствения останал бранш със свежи приходи на острова – туризма.

Pixabay

В края на 2024 г. в Куба имаше многодневни спирания на тока, което съсипва населението, разчитащо на работещи хладилници и климатици, и на вода, която се доставя с електрически помпи до апартаментите. Според очевидци в Куба в момента не може да се купи дори захар – суровината, която е исторически най-традиционната за местното производство.