р ез май 2023 г. орбиталният апарат Exomars Trace Gas Orbiter (TGO) на ЕКА, който в момента е в орбита около Марс, изпрати сигнал до Земята, за да симулира възможно извънземно предаване.
Като част от мултидисциплинарния художествен проект „Знак в Kосмоса“, целта беше да се привлекат учени любители и граждани, които да помогнат за неговото декодиране. Кампанията беше вдъхновена от „Космикомикс“ на италианския писател и журналист Итало Калвино - поредица от кратки разкази, в които се изследват различни научни принципи. Партньори на проекта са Институтът SETI, Обсерваторията в Грийн Банк, Европейската космическа агенция (ЕКА) и Istituto Nazionale di Astrofisica (INAF).
След като три радиоастрономически обсерватории на Земята прихванаха съобщението, предизвикателството беше да се извлече съобщението от необработените данни на радиосигнала и след това да се декодира. След десет дни повече от 5000 учени любители от цял свят се събраха онлайн и използваха общите си ресурси, за да извлекат сигнала.
След едногодишни опити двама граждани на САЩ - екипът от баща и дъщеря Кен и Кели Чафин - успяха да разгадаят кода след дни на симулации. Те открили, че съобщението се състои от пет струпвания на бели точки и решетки на черен фон, което подсказва за клетъчно образуване и живот!
Проектът е основан от Даниела де Паулис, медиен артист и лицензиран радиооператор, който понастоящем работи като резидентен артист в Института SETI и обсерваторията Green Bank. Даниела и малка група астрономи и компютърни специалисти създадоха съобщението с подкрепата на ЕКА, Института SETI и обсерваторията Green Bank. На 7 юни 2024 г. тя получи декодираното изображение, което изобразяваше пет аминокиселини - самите градивни елементи на живота - в ретро формат.
'Alien Signal' From Mars Decoded by US Father-Daughter Teamhttps://t.co/YHA43hbTNO pic.twitter.com/gjte76uwtW
— ScienceAlert (@ScienceAlert) October 30, 2024
Кен Чафин включи следното съобщение към решението, което той и дъщеря му подадоха:
„Декодираното от мен съобщение представлява просто изображение с 5 аминокиселини, изобразени в универсална (надявам се) нотация на органична молекулярна диаграма, и няколко единични пикселни точки, които се появяват между клъстерите и молекулярните диаграми.
„Използвах обратимия 2×2 блоков клетъчен автомат (БКА) на Марголус с най-простото обратимо правило, което се нарича „въртене на една точка (CCW)“, действащо само върху 2×2 клетки, които съдържат само една точка или пиксел по инструкциите на заглавието, запазвайки броя на пикселите или точките, 625 пиксела навътре и 625 навън. Изглежда, че звездното изображение има молекулярни форми, кодирани в 3D локална степен на свобода, набор от базисни вектори (също показани в заглавието).
„CA ефективно трансформира и проектира тази 3D информация върху 2D равнина. Мога да стартирам моя симулатор, базиран на игровия двигател Unity, напред (въртене в посока CCW) и назад (въртене в посока CW) във времето и да трансформирам представянето на звездната карта в диаграмите на аминокиселините за 6625 поколения и да обърна процеса на въртене, за да трансформирам диаграмите на аминокиселините обратно в изображението на звездната карта за 6625 поколения.
„Декодираното изображение се вижда само за 1 кадър с продължителност около 1/10 от секундата, но мога да поставям на пауза и ръчно да стъпвам, както и да обръщам двигателя на СА... Ето екранна снимка на моето декодирано изображение".
„Блоковете“ имат 1, 6, 7 или 8 „пиксела“, представляващи атомния номер на водорода, въглерода, азота и кислорода. Единичните и двойните връзки са обозначени като единични и двойни линии. Ъгълът на връзката C-H е обозначен със знака caret ^. Тези знаци са създадени от CA. Не съм редактирал изображението по никакъв начин".
„За мен е абсолютно очевидно какво е това, както и за моя приятел химик, на когото пуснах това. Удивително е да наблюдаваш как всички глайдери или космически кораби на СА разнасят двоичните битове на съобщението из цялата „галактика“ и после изведнъж се обединяват в съгласуваност и смисъл...“
Сега, след като задачите по извличане и декодиране на съобщението са изпълнени, Даниела и нейните колеги правят крачка назад, за да наблюдават как учените-граждани оформят предизвикателството.
Следващата стъпка е да се разтълкува съобщението и да се определи какво е искало да предаде - задача, която в момента остава отворена. Според екипа на проекта има няколко начина за включване на обществеността, които включват използване на описанието и решението, предоставени от Чафинови, за извършване на независим анализ и публикуване на резултатите в канала Discord на проекта.
Участниците трябва да включат описание на метода, който са използвали, за да може техният подход да бъде възпроизведен и проверен. Възможностите са безкрайни, като варират от опит за комуникация, културен обмен или заплаха за инвазия. В крайна сметка това упражнение има за цел да определи дали човечеството е готово да осъществи първи контакт с извънземна цивилизация.