OpenAI е готова да купи Chrome, ако Google бъде принудена да продаде популярния си браузър в рамките на антитръстово дело, предаде АФП.
Продуктовият мениджър на OpenAI Ник Търли разкри интереса на стартъпа към най-популярния интернет браузър в света, докато даваше показания в съда във Вашингтон.
Търли говори пред съдията, който ще реши какви мерки да наложи на Google, след като миналата година взе знаково решение, че технологичният гигант поддържа незаконен монопол в онлайн търсенето.
Правителствените адвокати на САЩ призоваха съдия Амит Мехта да принуди Google да продаде своя браузър Chrome, като твърдят, че изкуственият интелект е на път да увеличи господстващото положение на технологичния гигант в онлайн търсенето.
Google контрира по делото, че правителството на САЩ е излязло далеч извън обхвата на иска, като препоръчва да бъде принудено да продаде Chrome и държи отворена възможността да принуди продажбата на мобилната си операционна система Android.
Съдебното дело се фокусира върху споразуменията на Google с партньори като Apple и Samsung за разпространение на нейните инструменти за търсене, отбеляза президентът по глобалните въпроси на Google Кент Уокър.
"Министерството на правосъдието избра да прокара радикална интервенционистка програма, която ще навреди на американците и на глобалното технологично лидерство на Америка. Предложението на Министерството на правосъдието, което е изключително широкообхватно, надхвърля решението на Съда", написа Уокър в публикация в блога си.
Анализатор на "Блумбърг" оцени цената на браузъра Chrome, който има повече от 3 милиарда потребители, на 15 милиарда долара или повече.
По време на показанията си Търли заяви, че OpenAI се е обърнала към Google за интегриране на технологията си за търсене в дигиталния асистент с изкуствен интелект ChatGPT, но според съобщения в медиите е получила отказ.
Google е сред технологичните компании, които инвестират значителни средства, за да бъдат сред лидерите в областта на изкуствения интелект, и вплита технологията в търсенето и други онлайн предложения.
Делото на Министерството на правосъдието срещу Google във връзка с господстващото ѝ положение в областта на търсенето в интернет беше заведено през 2020 г.
Мехта се произнесе срещу Google през август 2024 г. и технологичният гигант обжалва, предаде БГНЕС.