2

С имволът на новогодишното веселие – Дунавското хоро, е със защитени права до 2056 г. Това напомниха от „Музикаутор“ във връзка с тържествата за ЧНГ на площади и други обществени места, които масово не са уредили използването на авторски произведения.

„Всяко публично изпълнение на Дунавското хоро на Дико Илиев по закон трябва да става след уреждането на правата. „Дико Илиев е композирал над 90 произведения, много от които погрешно се смятат за „народна музика“, но това е авторска музика, създадена на фолклорна основа. Това е валидно за много от авторските произведения, които „Музикаутор“ представлява на българския пазар, и показва нагледно как музиката се възприема като свободен за ползване продукт, без да се отчитат правата на създателите им и действащите закони“, коментира Иван Димитров – изпълнителен директор на сдружението за колективно управление на авторските права в музиката.

„Музикаутор“ напомня, че при липса на валиден музикален лиценз ползването е незаконно и подлежи на санкции, а контролът е вменен на Министерството на културата. Въпреки дългогодишните усилия на организацията множеството законодателни инициативи и синхронизиране на действащата нормативна уредба с тази в Европейския съюз, в България творците продължават да бъдат ощетявани. Техните музикални произведения се използват, без да бъдат предварително уредени правата им по Закона за авторското право и сродните му права. Това се дължи на недостатъчния ресурс на държавата в контрола по спазването на закона, а в голяма степен и на нагласата на обществото и неразбирането за същността на правата и задълженията на ползвателите на авторски труд.