0

Ф отографска изложба представя насилието над жените, вредните навици сред младежите и разрухата в държавата ни. „Кадрите показват различни истории през обектива“, обясни за „Телеграф“ участничката в изложбата Инес Владимирова. 

В сряда изложбата ще бъде открита в Клуба на фоторепортерите и ще остане в София до 13 април, след което ще бъде представена в Художествената галерия в Созопол до 30 април. 

Емоция

„Кадърът, който най-много впечатлява, е за най-големия проблем сред нас - насилието над жените, на една от снимките е представено момиче с насинено лице и дим, излизащ от устата ѝ. С този кадър исках да покажа болката, страха и мълчанието, с които много жени живеят всеки ден“, споделя Инес.

„Синината на лицето, димът като символ на задушаващата тишина – това е вик, който не трябва да бъде пренебрегван“, добави тя. Насилието има много форми – физическо, психическо, емоционално. Но най-страшното е мълчанието, каза още фотографката. Освен емоционалните портрети изложбата представя и друг значим проблем – разрухата на емблематични културни и спортни обекти. 

Произвол

Включените фотографии показват как историята ни буквално се разпада пред очите ни – от плувния басейн на ЦСКА, Александровска болница и баните в Княжево и Горна баня до рухналия стадион „Академик“ и изоставените лифтове на Витоша.

Кураторът на изложбата Мариян Томов споделя: „Снимките ни с друга участничка в курса Ивет Русимова не са просто артистичен проект – те са документ за разрухата, в която потъват някога значими обществени обекти. Снимахме сред рухнали сгради, с избелели надписи и счупени прозорци – места, които някога са били центрове на култура, спорт или образование, а днес са забравени и оставени на произвола“.